Drgania kierownicy podczas hamowania – przyczyny i objawy

Drganie kierownicy
opublikowano: 19 marca 2024 autor: redakcja

Nieprawidłowości w pracy samochodu mogą być naprawdę frustrujące. Tym bardziej że z punktu widzenia kierowcy trudno określić, czy mowa o drobnej usterce czy o poważnej awarii – objawy mogą być podobne. Z czego może wynikać drganie kierownicy przy hamowaniu? Jakie symptomy powinny skłonić do wizyty u mechanika?

Drganie kierownicy – nie lekceważ go!

Tak zwane bicie kierownicy przy hamowaniu jest zwykle łatwe do zauważenia. Nie trzeba być fachowcem, aby wykryć, że samochód nie działa tak, jak powinien. Pamiętaj, że zwykle to kierowca jest „pierwszym diagnostą” swojego pojazdu. To on najlepiej wie, jak auto zachowuje się standardowo, a jakie symptomy wskazują na to, że doszło do zmian w jego pracy.

Drganie kierownicy może wynikać zarówno z błahego powodu, jak i wskazywać na poważną usterkę, która wymaga szybkiej interwencji mechanika. Warto zachować ostrożność, szczególnie jeśli trzęsie kierownicą przy hamowaniu. Układ hamulcowy jest podstawowym systemem pojazdu, który dba o bezpieczeństwo pasażerów i innych uczestników ruchu. Dlatego nawet z pozoru niewielka awaria zawsze wymaga konsultacji ze specjalistą. Jazda z niesprawnymi hamulcami jest po prostu skrajnie ryzykowna.

Zobacz, z czego mogą wynikać wibracje przy hamowaniu i jakich objawów nie możesz zlekceważyć. Poznaj metody naprawy usterek w zależności od tego, co jest ich przyczyną.

Bicie kierownicy przy hamowaniu – najczęstsze przyczyny

Główną nieprawidłowością związaną z układem hamulcowym, która może prowadzić do drgania kierownicy, jest czynnik ludzki, czyli błąd podczas montażu tarczy hamulcowej lub innych elementów koła. Pamiętaj, że wystarczy „drobiazg”, by kierowca odczuwał uciążliwe wibracje kierownicy przy hamowaniu. Przykładowo powierzchnia piasty hamulca może nie być dobrze oczyszczona. Nawet tak niewielkie zaniedbanie może spowodować nierównomierne zużywanie się przylegającej tarczy. To z kolei generuje niepożądane drgania kierownicy podczas hamowania.

Sprawdź główne przyczyny wibracji ich objawy oraz proponowane rozwiązania naprawcze.

1. Brudna powierzchnia piasty hamulca

 • Objawy: nierównomierne zużywanie się tarczy, drgania kierownicy podczas hamowania.
 • Rozwiązanie: staranne oczyszczenie powierzchni piasty przed ponownym montażem tarczy hamulcowej.

2. Niewyrównana tarcza hamulcowa lub odkształcona piasta

 • Objawy: drgania kierownicy podczas hamowania, niestabilność podczas jazdy.
 • Rozwiązanie: upewnij się, że tarcza hamulcowa jest równo zamocowana, a piasta jest w idealnym stanie.

3. Zbyt mocne przykręcenie śrub koła

 • Objawy: wibracje kierownicy podczas hamowania.
 • Rozwiązanie: przykręć śruby koła zgodnie z zaleceniami producenta, unikając zbyt silnego dokręcania. Zastosuj klucz dynamometryczny, który pozwoli Ci uzyskać idealną moc podczas stabilizowania koła.

Pamiętaj, że drgania kierownicy podczas hamowania mogą również wynikać z innych problemów w układzie hamulcowym. Za wibracje może odpowiadać uszkodzony zacisk klocków hamulcowych czy problemy z prowadnicą zacisku.

Niekiedy inne nieprawidłowości mogą powodować bicie kierownicy podczas hamowania. Niekoniecznie takie symptomy wynikają z uszkodzenia hamulców. Częstą przyczyną problemów są w usterki w układzie zawieszenia lub problemy z samymi kołami. One także mogą generować podobne objawy. W razie wątpliwości zawsze skonsultuj się z mechanikiem, który zdiagnozuje problem i przeprowadzi odpowiednie naprawy.

Trzęsie kierownica przy hamowaniu? To mogą być poniższe przyczyny!

Drgania kierownicy podczas hamowania mogą być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Nie zawsze muszą one wynikać z opisanego wyżej błędu podczas montażu hamulców lub kół. Jeśli podczas jazdy zaobserwowałeś poniższe symptomy, warto jak najszybciej udać się do serwisu. Usterka nie musi być poważna, jednak zdecydowanie lepiej szybko ją usunąć, niż narażać się na jej pogłębianie. Nie bez znaczenia jest też obniżony komfort jazdy, który wynika z wibracji przy hamowaniu.

Poznaj 8 potencjalnych przyczyn „bicia na kierownicę” – nie tylko podczas hamowania.

 1. Nierówno zużyte tarcze hamulcowe
  • Objawy: drżenie kierownicy podczas hamowania, pulsujące uczucie w pedale hamulca.
 2. Uszkodzone tarcze hamulcowe
  • Objawy: bicie kierownicy podczas hamowania, hałas podczas hamowania, widoczne gołym okiem nierówności na tarczach.
 3. Nieprawidłowo działające klocki hamulcowe
  • Objawy: hałas podczas hamowania, drżenie kierownicy, obniżenie siły hamowania.
 4. Nierówności w obrębie opon
  • Objawy: drgania kierownicy, wyższe spalanie, zwłaszcza jeśli opony są źle wyważone.
 5. Niezrównoważona geometria zawieszenia
  • Objawy: drżenie kierownicy, nierówne zużycie opon, niestabilność pojazdu.
 6. Pęknięta tarcza hamulcowa:
  • Objawy: drżenie kierownicy, hałas, utrata skuteczności hamowania.

W przypadku odczuwania drgań kierownicy podczas hamowania zawsze zaleca się jak najszybsze skonsultowanie się z mechanikiem lub serwisem samochodowym. Wczesne wykrycie i naprawa problemu mogą pomóc w uniknięciu poważniejszych uszkodzeń.

Drgania kierownicy podczas jazdy – z czego wynikają?

Drgania kierownicy nie muszą występować wyłącznie podczas hamowania. Jeśli kierowca odczuwa wibracje także podczas jazdy, niekoniecznie „winowajcami” muszą być tarcze hamulcowe. Bicie może występować się zarówno przez cały czas, jak i w konkretnych sytuacjach, np. podczas zwalniania, przyspieszania czy skręcania.

Taki stan również nigdy nie jest prawidłowy i warto najszybciej zdiagnozować jego przyczynę. Za drgania kierownicy nie tylko podczas hamowania mogą być odpowiedzialne poniższe usterki.

 1. Źle wyważone koła
  • Objawy: Drgania kierownicy w określonych prędkościach.
  • Rozwiązanie: Konieczność wyważenia kół oraz sprawdzenia, czy opony są równo zużyte.
 2. Problemy z układem kierowniczym
 3. Objawy: drżenie kierownicy nie tylko podczas hamowania, ale również podczas normalnej jazdy
 4. Rozwiązanie: Konieczna jest wizyta w serwisie, samodzielnie zwykle nie można naprawić takiej usterki
 1. Uszkodzone opony lub nieprawidłowe ciśnienie w oponach
  • Objawy: Drgania kierownicy, zwłaszcza przy większych prędkościach.
  • Rozwiązanie: Sprawdzenie stanu opon, ewentualna naprawa lub wymiana uszkodzonego ogumienia, utrzymanie właściwego ciśnienia.
 2. Problemy z układem zawieszenia
  • Objawy: Drgania kierownicy, nierównomierne zużywanie się opon, hałas podczas jazdy.
  • Rozwiązanie: Przegląd i ewentualna naprawa elementów zawieszenia, takich jak amortyzatory, tuleje, wahacze czy drążki kierownicze.
 3. Niewłaściwa geometria kół
  • Objawy: Drgania kierownicy, nierównomierne zużywanie się opon.
  • Rozwiązanie: Wyregulowanie geometrii kół w specjalistycznym warsztacie.
 4. Problemy z układem kierowniczym
  • Objawy: Drgania kierownicy nie tylko podczas jazdy, ale również przy skręcaniu.
  • Rozwiązanie: Diagnoza i ewentualna naprawa układu kierowniczego, sprawdzenie kolumny kierowniczej, przekładni czy złączek.
 5. Luzy w układzie napędowym lub skrzyni biegów
  • Objawy: Drgania kierownicy, szczególnie podczas przyspieszania lub zwalniania.
  • Rozwiązanie: Kontrola i naprawa układu napędowego lub skrzyni biegów – w zależności od przyczyny.

Nie każda z tych przyczyn może zostać łatwo zdiagnozowana. Zwykle potrzebna jest dokładna kontrola serwisowa, aby sprawdzić, co jest odpowiedzialne za drgania kierownicy. Pamiętaj, że każdy samochód jest inny i inaczej zachowuje się w określonych warunkach. Opinii profesjonalnego mechanika nigdy nie powinieneś zastępować poradami „internetowych fachowców”.

Zachowaj też szczególną ostrożność, jeśli ktoś niebędący specjalistą przekonuje Cię, że konkretne symptomy wskazują z całą pewnością np. na uszkodzoną tarczę bądź luzy w zawieszeniu. Pamiętaj, że taka osoba może się mylić. To Ty jako kierowca jesteś odpowiedzialny za to, by Twoje auto było sprawne i nie generowało zagrożenia na drodze. Jest to niezwykle ważne, szczególnie jeśli chodzi o potencjalną usterkę hamulców, które są jednym z kluczowych elementów pojazdu. Ich awarie trzeba natychmiast usuwać – bez żadnych wymówek.

Drgania kierownicy – przyczyny nieprawidłowości w pigułce

Podsumowując wyżej opisane przyczyny, można stwierdzić, że wibracje kierownicy podczas hamowania mogą być wywołane:

 • skrzywieniem tarcz hamulcowych,
 • nierównomiernym zużyciem tarcz hamulcowych,
 • korozją elementów układu hamulcowego, zabrudzeniem tarcz
 • niewłaściwym założeniem kół, np. zbyt mocnym dokręceniem śrub
 • różnym ciśnieniem powietrza w kołach,
 • nieprawidłowym wyważeniem kół,
 • uszkodzeniem wahacza przedniego,
 • uszkodzeniem amortyzatorów.

Drgania kierownicy to objaw, którego nie da się przeoczyć. Jest wyraźnie odczuwalny – zarówno podczas jazdy, jak i hamowania. Jeśli go zauważysz, zgłoś się do serwisu.

Podsumowanie

 • Drganie kierownicy jest objawem, który bardzo trudno przeoczyć.
 • Wibracje mogą występować wyłącznie podczas hamowania lub przez cały czas. Niekiedy zdarzają się także podczas wykonywania konkretnych manewrów.
 • Za bicie kierownicy podczas hamowania najczęściej odpowiadają błędy podczas montażu elementów układu hamulcowego (tarcz, piast, zacisków).
 • Kierownica może drgać nie tylko z powodu poważnej usterki, ale również z błahego powodu, takiego jak nierówne ciśnienie w oponach.
 • Drgania kierownicy podczas jazdy mogą być wywołane przez uszkodzenia zawiedzenia, luzy w skrzynie biegów i inne czynniki.
 • Jeśli kierownica trzęsie podczas hamowania, niezbędna jest szybka wizyta w serwisie.
Oceń tę stronę

FAQ

 1. Czy można samodzielnie zdiagnozować przyczynę drgania kierownicy?

  Wykrycie wibracji na kierownicy jest bardzo łatwe, ponieważ wyraźnie się je odczuwa podczas użytkowania samochodu. Znalezienie przyczyny problemu może jednak być znacznie trudniejsze. Warto pamiętać, że nie zawsze „winne” muszą być hamulce. Jeśli nie chcesz lub nie możesz od razu zgłosić się do mechanika, zacznij od skontrolowania ciśnienia w oponach. Niekiedy ich dopompowanie jest wystarczające by „naprawić usterkę”. Możesz przyjrzeć się też ogumieniu pod względem uszkodzeń. Warto obejrzeć także tarcze hamulcowe. Jeśli są na nich widoczne rysy, zgrubienia czy pęknięcia, to właśnie one mogą być przyczyną drgania kierownicy.

 2. Czy drgania na kierownicy są niebezpieczne?

  To zależy od przyczyny takich objawów. Jeśli wibracje są spowodowane uszkodzeniem hamulców, jazda samochodem może być ryzykowna. Niskie ciśnienie w oponach czy nieprawidłowe wyważenie kół teoretycznie są mniej niebezpieczne. One jednak również mogą obniżać właściwości jezdne samochodu, a co za tym idzie utrudniać zapanowanie nad nim w każdych warunkach.

 3. Czy usunięcie wibracji kierownicy jest drogie?

  Wszystko zależy od tego, jaka jest przyczyna nieprawidłowości. Jeśli wibracje są związane z niewłaściwym ciśnieniem w oponach lub zbyt mocnym dokręceniem śrub w kołach, usunięcie usterki jest praktycznie darmowe. Z kolei poważniejsze problemy, takie jak luzy w skrzyni biegów mogą być znacznie bardziej kosztowne w naprawie.