Wymiana płynu chłodniczego – jak to zrobić? Co ile wymienić płyn?

zbiornik płynu chłodniczego
opublikowano: 02 grudnia 2024 autor: redakcja

Płyn chłodniczy to substancja, której zadaniem jest obniżanie temperatury silnika. Bez tego nie tylko mógłby przestać pracować, ale również ulec awarii, w tym pożarowi. Z tego powodu, dla dobra jednostki napędowej i Twojego bezpieczeństwa, wymiana płynu chłodniczego to podstawa.

Niestety niewielu kierowców o tym pamięta. O ile w nowszych samochodach komputer pokładowy sam przypomina o tej konieczności, na przykład w formie wiadomości z serwisu, o tyle w pozostałych pojazdach to kierowca musi pamiętać o wymianie płynu chłodniczego. Czy wiesz, co ile to robić i jak w zasadzie wymieniać płyn chłodniczy samodzielnie? Nasz artykuł rozwieje Twoje wątpliwości!

Kiedy wymieniać płyn chłodniczy?

W każdym pojeździe producent wyznacza z góry, co ile płyn chłodniczy należy wymienić dla bezpieczeństwa jednostki napędowej. W przypadku nowych samochodów pierwsza wymiana płynu chłodniczego powinna nastąpić po około 5 latach. Każda kolejna jest wymagana po upływie 2 lat. Istnieją jednak odstępstwa od tej zasady – mowa oczywiście o przejechanych kilometrach. Osoby, które jeżdżą bardzo dużo, powinny sprawdzić, jakie limity wskazuje kierowca. Niekiedy wymiana płynu powinna następować po 100 000 km, a czasem częściej lub rzadziej, zależnie od modelu i wykorzystywanych podzespołów.

Rodzaje płynów chłodniczych a ich wymiana

O tym, kiedy powinieneś wymienić płyn chłodniczy, decyduje też pośrednio rodzaj używanego płynu chłodniczego. W zasadzie układ chłodzenia może być zasilany trzema rodzajami płynów:

  • IAT – płyn zawiera dodatki nieorganiczne i używany jest przede wszystkim w starszych modelach aut,
  • OAT – płyn zawiera kwasy organiczne i wyróżnia go przez to szerszy zakres tolerancji, jeśli chodzi o poziom temperatury w silniku; stosuje się go w nowszych modelach aut,
  • HOAT – płyn chłodniczy o wysokiej odporności na korozję, najnowszej generacji. Stosuje się go w nowych silnikach, ale nadaje się też do starszych modeli, w których używany był płyn IAT, bo łączy jego cechy z cechami płynów OAT.

Od tego, co wlejesz w układ chłodniczy, zależy, jak często musisz wymieniać w nim płyn chłodzący. Wytyczne są następujące:

  • płyny chłodnicze IAT wymagają wymiany co 2 lata,
  • płyny chłodnicze o skrótach OAT i HOAT wystarczają na ok. 5 lat jazdy.

Kontrola przed zimą i latem a płyn chłodniczy

Szczególnie ważna w kontekście poziomu oraz stanu płynu chłodniczego jest kontrola przed okresem zimowym. To właśnie zimą, przy mrozach płyn chłodzący może po prostu… zamarznąć. Z tego powodu przed sezonem dobrze jest wybrać się do warsztatu, aby zbadać właściwości płynu refraktometrem oraz sprawdzić, czy jego poziom nie jest zbyt niski.

Z kolei latem ważne jest, aby sprawdzić poziom płynu chłodniczego w zbiorniczku wyrównawczym. W przypadku, gdy wartości są nieprawidłowe, może się okazać, że dojdzie nawet do zapłonu silnika czy podzespołów. Z tego powodu ważne jest regularnie kontrolowanie właściwości i ilości płynu chłodniczego.

Samodzielna wymiana płynu chłodniczego krok po kroku

Kwestię wymiany płynu chłodniczego możesz zlecić specjaliście, czyli mechanikowi samochodowemu. Możesz jednak również samodzielnie wymienić płyn chłodniczy. Zanim przystąpisz do tej czynności, upewnij się, że silnik jest zimny, aby i płyn chłodniczy nie był nagrzany. Następnie przygotuj niezbędne akcesoria:

  • lejek o odpowiedniej średnicy,
  • nowy płyn chłodniczy,
  • wodę destylowaną,
  • odpowiednio duże wiadro albo miskę, aby wylać do niego zużyty płyn chłodniczy i wodę z płukania układu,
  • preparat płuczący – do kupienia w sklepach motoryzacyjnych.

Jak wymiana płynu chłodniczego wygląda krok po kroku?

W zasadzie czynność ta składa się z czterech podstawowych kroków, które trzeba wykonać w odpowiedniej kolejności. Oto one:

  1. Otwórz zawory, czyli odkręć korek zbiorniczka wyrównawczego i chłodnicy. Podstaw miskę na wysokości zaworu spustowego, który znajduje się w jej dolnej części chłodnicy, i odkręć zawór. To dobry moment, aby sprawdzić, czy wszystkie elementy układu chłodzenia są w całości. Pamiętaj, że zużyty płyn chłodniczy podlega utylizacji i nie powinien dostać się do kanalizacji!
  2. Wymieszaj preparat płuczący z wodą destylowaną. Zakręć zawór spustowy i korek chłodnicy, a w układzie chłodzenia wprowadź mieszankę. Włącz silnik, a potem ustaw nawiew w kabinie na maksimum mocy i temperatury. Po ok. 20 minutach lub innym czasie, po którym silnik się nagrzeje, wyłącz go i poczekaj, aż ostygnie. Odkręć zawór spustowy, podstawiając pod niego wiadro, aby wylać wodę i preparat płuczący, które zawierają m.in. stary płyn. Powtarzaj czynność aż do momentu, gdy woda wypływająca przez korek spustowy będzie czysta.
  3. Zakręć korek spustowy. Aby dodać nowy płyn, należy odkręcić korek chłodnicy i dolać do niego nowy czynnik chłodzący. Następnie należy włączyć silnik i znów uruchomić maksymalny nawiew. Poziom płynu chłodniczego w zbiorniczku wyrównawczym będzie spadał. Dolewaj płynu aż do momentu, gdy silnik jest włączony, nawiew włączony do maksymalnego poziomu, a ilość płynu chłodniczego się nie zmienia.
  4. Podczas dolewania płynu chłodniczego sprawdzaj, czy nie trzeba odpowietrzyć całego układu. W tym celu odkręć korek zbiornika wyrównawczego i obserwuj powierzchnię płynu, dolewając go cyklicznie. Proces ten nie powinien trwać dłużej niż 5 minut, jeśli temperatura silnika osiągnie próg 90 stopni.

Po tym kroku można uznać, że wymiana płynu chłodniczego została zakończona. Pamiętaj, aby pojechać autem na przejażdżkę, która potrwa co najmniej 20 minut, czyli tyle, by silnik się rozgrzał. Po tym czasie poczekaj, aż ostygnie, i sprawdź poziom płynu.

Regularna wymiana płynu chłodniczego – o czym pamiętać?

Aby układ chłodniczy nie uległ żadnej awarii, regularna wymiana płynu chłodniczego powinna być wykonywana zgodnie z pewnymi zasadami. Oto one:

  • zawsze przeprowadzaj wymianę po usunięciu starego płynu – nie mieszaj dwóch czynników chłodzących,
  • przeprowadzaj spuszczanie płynu przy zimnym silniku, aby nie dopuścić do poparzenia,
  • nie zamieniać czynnika chłodzącego na wodę i inne mieszanki, bo mają one zupełnie inny skład oraz temperaturę zamarzania,
  • wymianę płynu przeprowadzaj przy użyciu wody destylowanej i żadnej innej; płukanka chłodnicy jest konieczna przed zalaniem układu nowym płynem chłodniczym.

Usterka po braku wymiany płynu chłodniczego – co zrobić?

Nieregularna wymiana płynu chłodniczego lub w ogóle zaniedbanie tej kwestii mogą prowadzić do poważnej awarii samochodu. W takiej sytuacji musisz podnieść koszty dostarczenia pojazdu do najbliższego warsztatu, a także zapłacić za naprawdę.

Sprawa wygląda jednak inaczej, gdy masz ubezpieczenie AC. Większość ubezpieczycieli przewiduje taką możliwość, aby z polisy pokryć zarówno pomoc drogową, jak i naprawy związane z płynem chłodniczym – jego wymianą, uzupełnieniem czy brakiem, wskutek którego chłodnica została uszkodzona. Najkorzystniej będzie wykupić polisę AC wraz z OC, bo pakiet jest zwykle korzystniejszy finansowo. Warto w tym zakresie skorzystać z kalkulatora rankomat.pl, który nie tylko wskaże proponowane ceny polis, ale również pozwoli na wybór jednej i podpisanie umowy bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że wprowadzisz dane swoje i auta, aby otrzymać oferty.

Podsumowanie

  • Układ chłodzący w każdym samochodzie wymaga wymiany płynu chłodniczego w innym terminie. Sprawdź w instrukcji obsługi, jakie są zalecenia producenta.
  • Odpowiedni poziom płynu oraz jego właściwości gwarantują odpowiednią temperaturę pracy silnika. Gdy jeden z tych czynników zawiedzie, może dojść do awarii jednostki napędowej.
  • Jeśli nie wiesz, jak przeprowadzić samodzielną wymianę płynu, odstaw samochód do mechanika. Nie czekaj jednak, aż pojawi się kontrolka – rób to w regularnych odstępach czasowych.
  • Wymiana płynu jest dość łatwa, jednak trzeba pamiętać o bezpieczeństwie podczas tej czynności, aby nie poparzyć się, nie zatruć i nie zniszczyć jednostki napędowej.
Oceń tę stronę

FAQ

  1. Czy można samemu wymienić płyn chłodniczy?

    Tak, jest to dość prosta czynność, o ile masz podstawową wiedzę o mechanice i układach w samochodzie. Warto pamiętać, aby wymianę płynu przeprowadzić w całym układzie, który jest wcześniej przepłukany z pozostałości starego płynu. Wymiany można dokonać również u mechanika.

  2. Ile kosztuje wymiana płynu chłodniczego w aucie?

    Zazwyczaj nie jest to droga usługa w warsztacie mechanika. Za wymianę płynu zapłacisz do 50 zł, przy czym musisz jeszcze doliczyć do tego koszt samego płynu. Jeżeli czujesz się na siłach i masz na to miejsce, wymiany płynu dokonasz również samodzielnie.

  3. Czy po wymianie płynu chłodniczego trzeba odpowietrzyć układ?

    Tak, jest to zalecana czynność, o której warto zawsze pamiętać. Zazwyczaj można to zrobić dość łatwo, dlatego nie przysparza to dodatkowych trudności nawet osobom nieobeznanym z mechaniką samochodu.

  4. Co ile powinno się wymieniać płyn w chłodnicy?

    Zależy to od kilku kryteriów. Pierwszym z nich jest rodzaj płynu – niektóre trzeba wymieniać co 2 lata, a inne co 5 lat. Drugą kwestią jest wiek auta. W nowych samochodach płyn chłodniczy wymienia się po 5 latach, a w używanych najlepiej co 2. W końcu do wymiany powinno dojść również po przejechanych 100 000 km.