Sprzedaż samochodu firmowego – podatek, ubezpieczenie, formalności

sprzedaż samochodu firmowego
Redakcja autoumowa.pl
data opublikowania: 23 maja 2025

Sprzedaż samochodu firmowego pod kątem umowy i samej czynności nie różni się specjalnie od sprzedaży pojazdu prywatnego. W grę wchodzą jeszcze jednak obowiązki podatkowe. Sprawdź, w jaki sposób rozliczyć sprzedaż samochodu firmowego!

Jaki jest najlepszy samochód? Firmowy. Ta anegdota nie bez powodu cieszy się popularnością wśród kierowców. Dzieje się tak z dwóch powodów. Zatrudniony nie musi przejmować się stanem technicznym pojazdu, bo i tak za ewentualne usterki czy wymianę zużytych części zapłaci „firma”. Dla właściciela z kolei auto firmowe jest korzystne z uwagi na kwestie podatkowe. Problem pojawia się, gdy zachodzi potrzeba sprzedaży firmowego auta.

Jak wygląda sprzedaż samochodu firmowego?

Jeżeli samochód jest firmowy, to oznacza to, że został wprowadzony do majątku firmowego. Widnieje więc w ewidencji środków trwałych. Jego użytkowanie wpływa na obniżenie podatku dochodowego, bo jako właściciel takiego samochodu firmowego masz prawo do zaliczenia wydatków z tytułu odpisów amortyzacyjnych oraz eksploatacji i paliwa do kosztów uzyskania przychodów. To z kolei wpływa na obniżenie podatku dochodowego.

Oznacza to równocześnie, że jeśli zdecydujesz się na sprzedaż samochodu firmowego, uzyskasz przychód. Musisz wykazać go w Księdze Przychodów i Rozchodów w kolumnie 8, czyli jako pozostały przychód. Na sprzedaż samochodu firmowego należy zawsze wystawić fakturę. O tym, czy jest to faktura obłożona podatkiem VAT, decydują inne czynniki, które za chwilę omówimy.

Sprzedaż samochodu firmowego a podatek dochodowy

Posiadanie auta na firmę wiąże się z pewnymi konsekwencjami w chwili sprzedaży pojazdu. Przede wszystkim od takiej transakcji trzeba zapłacić podatek dochodowy, ponieważ sprzedaż stanowi przychód firmy.

Podatek dochodowy w przypadku sprzedaży samochodu firmowego musisz zapłacić od:

  • całości wartości pojazdu firmowego, jeśli jest on zaliczony do majątku trwałego,
  • wartości części niezamortyzowanej.

Jak uniknąć opodatkowania sprzedaży samochodu podatkiem dochodowym?

Istnieje jedna droga, dzięki której możesz dokonać sprzedaży samochodu firmowego bez konieczności naliczenia podatku dochodowego. Mowa o sytuacji, w której stworzysz oświadczenie zmiany przeznaczenia samochodu z firmowego na prywatny. Nawet jednak wówczas zmiana przeznaczenia samochodu sama w sobie nie wystarczy, aby sprzedaż była nieopodatkowana. Dopiero po 6 latach od przekazania samochodu firmowego w ręce prywatne możesz dokonać sprzedaży firmowego auta bez konieczności opłacania w firmie podatku dochodowego.

Jest jeszcze jeden sposób, który pozwala uniknąć podatku. Mowa tutaj o przekazaniu samochodu w darowiźnie. Nie ma tutaj jednak mowy o czynności na podstawie umowy kupna-sprzedaży firmowego auta, a raczej o nieodpłatnej umowie darowizny. W efekcie samochód firmowy nie jest sprzedawany, więc nie powstaje przychód. Osoba, która otrzymała w ten sposób pojazd firmowy, może go sprzedać jako osoba prywatna z uwagi na zmianę przeznaczenia pojazdu. Wówczas musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% od wartości pojazdu firmowego.

Sprzedaż samochodu firmowego a podatek VAT

Oddzielną sprawą jest konieczność naliczenia podatku VAT, czyli podatku od towarów i usług, do sprzedaży firmowego auta. Co do zasady musisz sprzedać samochód firmowy z zachowaniem 23% podatku VAT dla działalności gospodarczej. Istnieją jednak sytuacje, gdy możesz uniknąć podatku VAT. Mowa o przypadkach, w których:

  • przedsiębiorca nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu pojazdu,
  • samochód był używany w działalności gospodarczej do czynności zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Przedsiębiorca, który nie miał prawa do odliczenia podatku VAT przy zakupie pojazdu, a jednocześnie używa go do działalności gospodarczej nieovatowanej, to ten, który korzysta ze zwolnienia podmiotowego albo przedmiotowego. Tylko on może uniknąć opłacania podatku VAT.

Pozostałe osoby mają obowiązek oznaczyć sprzedaż samochodu firmowego kodem GTU_07 w pliku JPK_V7 dla przejrzystości wszystkich transakcji objętych podatkiem VAT.

Sprzedaż samochodu firmowego a korekta VAT

W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie korekty VAT, czyli podatku od towarów i usług. Taka sytuacja pojawia się w trzech przypadkach:

  • następuje zmiana przeznaczenia pojazdu firmowego na taki stosowany również w celach prywatnych,
  • następuje zmiana przeznaczenia pojazdu firmowego używanego do celów prywatnych na taki używany wyłącznie w ramach działalności gospodarczej,
  • następuje sprzedaż samochodu przed upływem okresu korekty VAT.

Przed sprzedażą pojazdu upewnij się, że korekta części podatku VAT będzie dla Ciebie korzystna. Może się okazać, że jeśli w działalności gospodarczej korzystałeś z odliczenia VAT w wysokości na przykład 100%, to w momencie sprzedaży samochodu przed upływem okresu korekty stracisz na transakcji. Okresy korekty VAT wynoszą odpowiednio:

  • 12 miesięcy w przypadku pojazdów o wartości początkowej do 15 000 zł,
  • 60 miesięcy w przypadku pojazdów o wartości początkowej ponad 15 000 zł.

Jeżeli wspominany okres korekty VAT minie, nie będzie konieczności jej składania. Z tego powodu warto poczekać z wyprowadzeniem pojazdu z ewidencji środków trwałych do momentu, kiedy skorzystasz również na podatku od towarów i usług.

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC

Prócz kwestii związanych z podatkiem VAT i dochodowym istotne są też te, które dotyczą polisy ubezpieczeniowej. Wraz ze sprzedażą pojazdu firmowego nabywcy jesteś zobowiązany przekazać ubezpieczenie OC, bo jest ono obowiązkowe i przypisane do pojazdu. Z kolei umowy o ubezpieczenia dobrowolne ulegają samoistnemu rozwiązaniu, gdy zgłosisz sprzedaż pojazdu do ubezpieczyciela – masz na to 14 dni.

Nabywca samochodu nie musisz wypowiadać polisy OC, jeśli mu ona odpowiada. Może z niej korzystać aż do końca okresu obowiązywania umowy, a następnie znaleźć własne ubezpieczenie. W takim przypadku nie otrzymasz zwrotu z polisy OC. Nie możesz jej bowiem wypowiedzieć samodzielnie, bo nie jest przypisana do osoby, tylko do pojazdu.

Katarzyna Gaweł, specjalistka ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci na konto kwotę za część niewykorzystanej polisy. Będzie to wymagało korekty kosztów uzyskania przychodu. A jak sprawa wygląda w przypadku umowy OC? Jeżeli po nabyciu pojazdu nowy właściciel wypowie umowę, to zakład ubezpieczeń zwróci Ci również w tym przypadku część niewykorzystanej składki. Wpływa to na wysokość naliczania podatku dochodowego, dlatego w tym przypadku również konieczna jest korekta kosztów uzyskania przychodu.

Warto wiedzieć

  • Sprzedaż samochodu, który zaliczany jest do ewidencji środków trwałych firm, obliguje przedsiębiorcę do odprowadzenia podatku dochodowego z tytułu przychodu.
  • Wycofanie samochodu firmowego z majątku firmowego i sprzedaż go po 6 latach od tej czynności nie spowoduje powstania przychodu.
  • Przedsiębiorca, który jest czynnym podatnikiem VAT, musi przy sprzedaży pojazdu firmowego opłacić podatek VAT.
  • Jeśli podczas nabycia pojazdu nie miałeś prawa do odliczenia podatku VAT i jesteś zwolniony z VAT-u w działalności gospodarczej, nie musisz naliczać podatku przy sprzedaży samochodu.
  • Jeśli nastąpi zmiana przeznaczenia pojazdu lub jego sprzedaż przed upływem okresu korekty VAT, musisz jej dokonać – nie zawsze będzie dla Ciebie korzystna.
  • Wraz ze sprzedażą pojazdu firmowego musisz przekazać nabywcy polisę OC. Jeśli ją wypowie, konieczna będzie korekta kosztów uzyskania przychodu w działalności gospodarczej.

Źródła:

  • https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/ou862
  • https://lexlege.pl/o-ubezp-obowiaz/rozdzial-1-przepisy-ogolne/2295/
  • https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00246
4.5/5

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  • Czy sprzedaż auta firmowego trzeba zgłosić do urzędu skarbowego?
    Jeżeli samochód był wprowadzony do majątku firmowego, to w chwili jego sprzedaży należy opłacić podatek dochodowy i podatek VAT w przypadku czynnych podatników VAT. Nie ma konieczności dodatkowego zgłaszania tego faktu do urzędu skarbowego. Wszelkiego naliczenia podatku dokonuje się w ramach działalności gospodarczej i prowadzonej księgowości.
  • Ile wynosi podatek od sprzedaży samochodu firmowego?
    Sprzedaż auta dla czynnych podatników VAT jest objęta podatkiem w wysokości 23%. Jeśli przedsiębiorca prowadzi działalność zwolnioną z VAT, w której nie miał prawa do odliczenia podatku VAT w chwili zakupu, nie ma konieczności uiszczania tej daniny. Przychód jednak powstaje w przypadku sprzedaży auta firmowego, a podatek dochodowy przedsiębiorca płaci według wybranej w swojej działalności skali.
  • Czy sprzedaż samochodu firmowego zwalnia z podatku VAT?
    Jeśli sprzedaży dokonuje przedsiębiorca będący płatnikiem VAT, to musi naliczyć VAT do sprzedaży auta. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy przy zakupie pojazdu nie przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku, a działalność jest zwolniona z VAT-u. Jedynym sposobem na uniknięcie podatku VAT jest wycofanie samochodu do majątku prywatnego z majątku firmy lub darowizna osobie prywatnej.

Redakcja autoumowa.pl

Administrator