Przerwa w ubezpieczeniu OC – co z twoimi zniżkami?
Od sprzedaży ostatniego samochodu minęło kilkanaście miesięcy. Dziś szukasz najtańszego OC na kolejne auto. Czy będziesz musiał gromadzić zniżki za bezszkodową jazdę od nowa? To zależy od towarzystwa, w którym kupisz polisę…
Nawet po kilkuletniej przerwie w ubezpieczeniu OC, nie musisz zaczynać od podstawowej stawki (0%) za bezszkodową jazdę. Wystarczy, że poszukasz ubezpieczyciela, który przeniesie zgromadzone przez ciebie dotychczasowe bonusy na nową polisę.
Po ilu latach twoje zniżki w OC przepadają?
Na rynku ubezpieczeń nie istnieją ogólne przepisy regulujące kwestię zniżek w OC. Dlatego każdy ubezpieczyciel może kształtować je w dowolny sposób. Dotyczy to nie tylko kontynuacji ubezpieczenia czy zwyżek za spowodowanie szkody, ale także przerwy pomiędzy zakupionymi polisami. Jednym słowem – ile firm, tyle może być reakcji na twoją pauzę w ubezpieczeniu.
Przykładowo:
Przez dziesięć lat ubezpieczałeś samochód i uzyskałeś 60% zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy. Po jego sprzedaży, przez dwa lata korzystałeś z samochodu służbowego. Po tym okresie postanowiłeś kupić nowe auto. Jak potraktują cię poszczególni ubezpieczyciele, gdy zadeklarujesz chęć zakupu kolejnej polisy?
- Część towarzystw uzna, że twoja przerwa w ubezpieczeniu jest zbyt długa (zazwyczaj dwa lata to granica, do której dopuszcza się pauzę pomiędzy kolejnymi okresami ubezpieczenia), a więc wszystkie dotychczasowe zniżki nie zostaną uwzględnione (zostanie zastosowana stawka podstawowa 0%);
- Mniej rygorystyczne firmy, za każdy rok przerwy odejmą po 10% z poprzednich zniżek, a więc nowe ubezpieczenie OC kupisz ze zniżką 40%;
- Na rynku ubezpieczeń są również towarzystwa, które nawet przy dłuższej niż dwa lata przerwie uhonorują zniżki z ostatniej polisy (czyli nadal będziesz miał 60%).
Zdarza się również tak, że ubezpieczyciel indywidualnie podchodzi do historii ubezpieczenia swojego klienta. Wówczas zwróci uwagę nie tylko na długość przerwy w ubezpieczeniu, ale również na okres ubezpieczenia przed przerwą. Największe szanse na zachowanie pełnych zniżek mają kierowcy z długą historią bezszkodowej jazdy. W ich przypadku, nawet 5-letnia pauza w zakupie OC nie będzie powodem do obcięcia zniżek.
Czy warto kierować się wyłącznie ilością zniżek w OC?
Oczywiście istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że to właśnie ostatnia lub przedostatnia z w/w firm będzie miała dla ciebie najlepszą ofertę. Ale niekoniecznie! Równie dobrze, będzie to towarzystwo, które bardzo surowo podchodzi do przerwy w ubezpieczeniu. Może się na przykład okazać, że ten zakład ubezpieczeń preferuje właśnie takich jak ty kierowców (np. ze względu na wiek, miejsce zamieszkania, staż posiadania prawa jazdy, czy nawet rodzaj posiadanego pojazdu) i przygotowało dla ciebie najkorzystniejszą cenowo ofertę.
Szukając najtańszego OC powinieneś przede wszystkim patrzeć na proponowaną cenę. Bo czy będzie miało dla ciebie znaczenie to, że na umowie zapisano 60% zniżkę, skoro za polisę zapłacisz o kilkaset złotych więcej niż w innym towarzystwie, przy zniżkach 40%? Niejednokrotnie wielkość zniżek za bezszkodową jazdę jest tylko wabikiem na klienta, bo np. cena wyjściowa od której są one odliczane, jest jedną z najwyższych na rynku. Dlatego polecamy porównanie ofert w wielu towarzystwach i wybór tej, która będzie najtańsza. Możesz np. przeprowadzić kalkulację na stronie jednej z porównywarek OC i AC (np. rankomat.pl). Jeśli masz wątpliwości, jak zadeklarować we wniosku twoją przerwę w ubezpieczeniu, poproś o kontakt telefoniczny z doradcą porównywarki.