OC zbywcy pojazdu – uważaj na jego ważność!

OC zbywcy pojazdu
opublikowano: 30 stycznia 2017 aktualizacja: 12 maja 2021 autor: redakcja

Nieubezpieczeni kierowcy często nie zdają sobie sprawy z tego, że ich polisa OC straciła ważność. 33% takich „gapowiczów” to właściciele aut używanych. Powodem braku obowiązkowego ubezpieczenia jest nieświadomość, że OC zbywcy nie przedłuża się na kolejny rok. O braku automatyzmu w OC zapominają również osoby, które nie opłaciły kolejnej raty składki.

W 2016 roku ponad 100 tys. kierowców przyłapano na braku ubezpieczenia OC. Okazało się, że większość z nich była przeświadczona o automatycznym odnowieniu umowy na kolejny rok. Niestety, ubezpieczyciel nie zawsze przedłuża ochronę.

Co nam grozi bez polisy OC? Mandat podczas kontroli drogowej będzie najłagodniejszym „wymiarem kary”. Później – opłata karna od UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego). Najgorszy scenariusz to taki, w którym spowodujemy wypadek lub kolizję. Bez ważnego OC będziemy musieli zapłacić za wszystkie straty.

Na co zwrócić uwagę, korzystając z polisy zbywcy?

Nowy posiadacz pojazdu powinien koniecznie sprawdzić czy:

  • OC przekazane przez poprzedniego posiadacza auta jest ważne. Jeśli nie – obowiązkiem nowego właściciela jest zawarcie umowy OC (w dniu zakupu pojazdu);
  • OC było podzielone na raty. Jeżeli poprzedni właściciel opłacił tylko część całorocznej składki, z chwilą sprzedaży pojazdu obowiązek kolejnej opłaty spoczywa na kupującym. Polisa OC nadal chroni nowego właściciela auta, nawet w przypadku braku opłaty. Jednak wcześniej czy później ubezpieczyciel upomni się o uregulowanie zaległości. Wtedy np. może się okazać, że składka ratalna jest większa niż koszt całorocznej polisy od innej firmy.

Zanim więc podejmiemy decyzję o kontynuacji polisy OC zbywcy, trzeba sprawdzić nie tylko jej ważność, ale także opłacalność dalszego korzystania z umowy. Najlepiej w tym celu porównać propozycje możliwie jak największej grupy ubezpieczycieli (na przykład z pomocą internetowego kalkulatora OC) i wybrać najtańszą opcję.

  • Przypominamy:
    polisę OC zbywcy można wypowiedzieć w dowolnym momencie jej obowiązywania;
  • za każdy dzień korzystania z ubezpieczenia trzeba zapłacić (jeśli nie zrobił tego poprzedni właściciel pojazdu);
  • nawet jeśli opłacono OC za cały rok, konieczna może być dopłata z powodu nowej oceny ryzyka ubezpieczeniowego (po tzw. rekalkulacji składki);
  • OC poprzedniego właściciela auta obowiązuje tylko do ostatniego dnia umowy. Ubezpieczenie nie odnowi się automatycznie na kolejny rok.
5/5