Leasing samochodów ciężarowych

leasing ciężarówki
opublikowano: 29 kwietnia 2015 aktualizacja: 17 czerwca 2020 autor: redakcja

Kupno samochodu ciężarowego to nie lada wydatek dla firmy transportowej. Koszt ciężarówki to nie jedyny wydatek – w przypadku chęci przewożenia konkretnego sprzętu konieczne jest również kupienie odpowiednio dopasowanej naczepy. Firmy transportowe szukając oszczędności znajdują alternatywne drogi nabywania samochodów ciężarowych.

Kupno samochodu używanego nie jest dobrym rozwiązaniem – nie jesteśmy w stanie przewidzieć, w jakim stanie będzie zakupiony samochód, a konieczne jest zadbanie nie tylko o zdrowie kierowcy, ale i bezpieczeństwo przewożonego towaru. Dodatkowo tego rodzaju transakcja może zostać powiększona o koszty naprawy ukrytych wad samochodu. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się leasingowanie samochodów ciężarowych (http://www.rl.com.pl/dla-firmy/specjalistyczne-srodki-transportu) – z pewnością jest to znacznie tańsza opcja niż kupno nowego modelu. Dla firm transportowych jest to olbrzymia oszczędność, gdyż mogą skupić się jedynie na spłacaniu miesięcznych rat leasingowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak wygląda leasing samochodu ciężarowego?

Przed wszystkim konieczne jest znalezienie producenta, który oferuje leasing tego rodzaju samochodów. Warto zaznajomić się z ofertą kilku firm, aby wybrać tę, której zasady współpracy nam najbardziej odpowiadają. Kolejnym etapem jest wybór samochodu oraz spotkanie z przedstawicielem firmy.

Spotkanie mające na celu podpisania umowy leasingowej odbywa się pomiędzy właścicielem firmy transportowej a przedstawicielem producenta samochodowego. Podczas spisywania umowy określany jest przede wszystkim czas jej trwania. Minimalny okres leasingu samochodu ciężarowego wynosi rok, zazwyczaj jednak leasing trwa do momentu, aż użytkownik nie określi stanu samochodu – jak wyeksploatowany. Umowa leasingowa podejmuje również kwestie związane z opłatami nałożonymi na leasingobiorcę. Leasingodawca zobowiązuje się do wzięcia odpowiedzialności za techniczny stan samochodu oraz jego przeglądy czy naprawy. Leasingowana ciężarówka z pewnością jest o wiele mniejszym kosztem niż kupowanie nowego czy nawet używanego sprzętu.

Jakie korzyści wynikają dla właściciela firmy transportowej, najmującego samochód ciężarowy w leasing? Przede wszystkim jest to inwestycja, która nie wymaga dużych nakładów finansowych. Leasingobiorca jest zobowiązany przede wszystkim do płacenia miesięcznych rat za użytkowanie samochodu. Dodatkowo musi on również dbać o jego stan techniczny i zgłaszać wszelkie usterki. Oczywiście po jego stronie leży także uzupełnianie baku samochodu. Leasingobiorca chroniony jest również tak zwaną tarczą podatkową, która zdejmuje z niego wiele obowiązków jako użytkownika samochodu. Dodatkowo wykorzystanie produktu leasingowego może pomóc rozliczenie podatku VAT. Leasingowanie tego rodzaju produktu może okazać się wyjątkowo wykorzystane dla właścicieli firm transportowych.

5/5