Jak często wymieniać olej w samochodzie?

wlewanie oleju do samochodu
opublikowano: 16 grudnia 2024 aktualizacja: 18 grudnia 2024 autor: redakcja

Silnik jest podstawowym elementem układu napędowego. Aby pracował właściwie, potrzebny jest olej, który go smaruje, obniża temperaturę i zmniejsza tarcie między elementami. Co ile wymiana oleju jest konieczna dla zachowania dobrej kondycji silnika? To powinien wiedzieć każdy kierowca!

Dbanie o wymianę elementów eksploatacyjnych w samochodzie jest kluczowe dla zachowania dobrej jakości jazdy, ale i unikania awarii. To powinno być priorytetem każdego kierowcy, bo chroni przed dużymi kosztami napraw, a przy okazji umożliwia uzyskanie wypłaty z polisy w razie wypadku czy stłuczki – bo ma dowód, że nie zawiodły elementy eksploatacyjne. Co jeszcze warto wiedzieć o tej czynności? Sprawdź!

Olej silnikowy – dlaczego jest taki ważny?

Olej silnikowy to jeden z podstawowych płynów, które są odpowiedzialne za prawidłową pracę silnika. Jego zadania się następujące:

  • smarowanie pracujących aktywnie części silnika,
  • zmniejszanie tarcia między elementami,
  • zmniejszanie temperatury, z którą pracuje jednostka napędowa,
  • usuwanie zanieczyszczeń z silnika i kierowanie ich do filtra oleju,
  • sprawianie, że silnik pracuje ciszej,
  • uszczelnianie w komorach spalania,
  • ochrona przed rdzewieniem.

Z uwagi na te istotne dla jednostki napędowej role olej silnikowy wpływa na właściwości smarne również na łańcuchu rozrządu czy w turbosprężarce. Co więcej, ma wpływ na praktycznie cały układ rozrządu, którego praca jest związana również z ciśnieniem oleju w silniku.

Co ile wymiana oleju jest zalecana?

Istnieje kilka podstawowych zasad, które wskazują, co ile należy wymieniać olej silnikowy. Oto różne wytyczne, które warto wziąć pod uwagę w tym zakresie.

Częstotliwość wymiany oleju silnikowego a jego rodzaj

Na to, jak często wymieniać olej silnikowy, wpływa jego rodzaj. Oto krótka klasyfikacja:

  • oleje mineralne – tworzone na bazie ropy naftowej, stosowane głównie w starszych silnikach benzynowych; są dość tanie i łatwo dostępne, ale wymagają częstszej wymiany z uwagi na niską odporność na wysokie temperatury pracy silnika; regularna wymiana oleju tego typu powinna odbywać się co 6 do 10 tysięcy kilometrów,
  • oleje półsyntetyczne – w ich składzie znajdują się pochodne ropy naftowej i substancje syntetyczne; oleje takie stosowane są w większości nowszych samochodów; łączą korzystną cenę z jakością ze średniej półki; ich wymiana jest konieczna co maksymalnie 15 tysięcy kilometrów,
  • oleje syntetyczne – tworzone w procesie syntezy chemicznej, stosowane w nowoczesnych silnikach, ale nieopłacalne w starszych pojazdach; są ekonomiczne, odporne na skrajne temperatury, ale przy okazji odpowiednio droższe; ich wymiana może następować nawet do 25 tysięcy kilometrów.

Do najstarszych aut wybierane są zwykle oleje mineralne, choć półsyntetyczne też mogą być dobrym wyborem, który zapewni nieco oszczędności z uwagi na wydajność. Z kolei w silniku diesla, zwłaszcza nowszym, najlepiej sprawdzą się oleje syntetyczne.

Typ eksploatacji a regularna wymiana oleju

Bardzo duże znaczenie w kontekście tego, jak często wymieniać olej silnikowy, ma rodzaj eksploatacji samochodu. Można w zasadzie wyróżnić trzy podstawowe typy użytkowania samochodów, które mają wpływ na to, jak często wymieniać ten olej:

  • eksploatacja okazjonalna – w przypadku samochodów o przebiegu mniejszym niż 5 tysięcy kilometrów lub takich, które są używane raz na jakiś czas, wymiana zalecana jest corocznie,
  • eksploatacja w mieście – w przypadku aut, które pokonują przede wszystkim trasy miejskie, dynamiczne (np. z częstym przyspieszaniem), ze zróżnicowaną pracą silnika, ale bez jego intensywnego rozgrzewania, zalecana jest wymiana co 10 tysięcy kilometrów lub corocznie,
  • eksploatacja mieszana – w przypadku samochodów, które pokonują zróżnicowane trasy, czyli jeżdżą po mieście, ale też w dłuższe trasy, zalecana jest wymiana co 15 tysięcy kilometrów albo co rok.

Większość mechaników przychyla się do opinii, że w przypadku oleju wymiana powinna być wykonywana raz w roku, dla bezpieczeństwa jednostki napędowej. Jednocześnie warto pamiętać, że olej silnikowy nowego typu, czyli syntetyczny, w nowoczesnych silnikach ma o wiele dłuższą wydajność. Z tego powodu w takich przypadkach poleca się wymianę rzadziej.

Wymiana oleju w szczególnych przypadkach

Warto jeszcze wspomnieć, że czasami wymiana oleju jest niezbędna mimo tego, że nie została przełamana granica ani liczby kilometrów, ani czasu od ostatniej wymiany. Dotyczy to sytuacji, gdy wykonywany jest remont silnika. Przykładowo wymiana łańcucha rozrządu czy remont całego rozrządu wymaga dokonywania wymiany oleju z uwagi na konieczność osiągnięcia odpowiedniego smarowania nowego układu, a także utrzymania właściwej temperatury w silniku. Wymiany najlepiej jest dokonać również w zestawie z wymianą filtra.

Jazda na zużytym oleju w silniku – jakie ma konsekwencje?

Zaniedbanie stanu oleju silnikowego może mieć przykre skutki – zarówno dla samochodu, jak i Twojego portfela. Przede wszystkim zużyty olej lub jego zbyt mała ilość sprawiają, że jednostka napędowa zużywa się o wiele szybciej, a nawet może dojść do jej awarii. To samo dotyczy rozrządu, który szybciej się zużywa i zaciera. Jeśli słyszysz, że silnik pracuje znacznie głośniej albo nieregularnie, to wina może leżeć po stronie oleju silnikowego.

Warto też brać pod uwagę, że ubezpieczenie AC nie obejmuje zwrotu kosztu wymiany oleju, jako że jest czynność serwisowa. Co więcej, jeśli zapomnisz o wymianie i spowoduje to usterkę, również nie dostaniesz wypłaty z AC. Warto jednak mieć w takim przypadku ubezpieczenie Assistance, które pomoże Ci w organizacji transportu do najbliższego warsztatu.

Wymiana oleju silnikowego – praktyczne informacje

Wiesz już, że częstotliwość wymiany oleju zależy od marki pojazdu, zaleceń producenta, ale również stylu jazdy, dystansów czy rodzaju oleju. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej czynności?

Ile oleju trzeba do wymiany?

Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. W nowych samochodach wystarczająca może być ilość nawet 3-4 litrów oleju. W starszych z kolei silnik potrzebuje nawet 7-8 litrów. Szczególnymi przypadkami są tak zwane muscle cary, czyli samochody sportowe, które potrzebują nawet do 10 litrów oleju.

Jak dobrać olej silnikowy?

Przede wszystkim możesz wybrać taki sam olej, jaki stosowałeś dotychczas. W ten sposób zyskujesz pewność, że będzie on odpowiedni do danego typu silnika. Jeśli jednak chcesz wybrać produkt lepszy niż dotychczasowy, poradź się mechanika lub sprzedawcy w sklepie motoryzacyjnym. Zazwyczaj mają oni wiedzę, jaki olej silnikowy jest polecany w danym przypadku. Ważną cechą jest m.in. lepkość oleju, która wpływa na jego żywotność i właściwości smarne, ale musi być dostosowana do typu silnika. W końcu o tym, jaki olej wybrać, przeczytasz w instrukcji obsługi pojazdu, którą przygotowują producenci samochodów.

Co z filtrem oleju?

Filtr oleju należy wymieniać każdorazowo przy wymianie oleju silnikowego. Zadaniem filtra jest wyłapywanie zanieczyszczeń, które przekazuje olej, a które pojawiają się w nim w wyniku jego pracy jako środka smarnego. Zły stan oleju w silniku wpływa również na pogarszanie kondycji filtra, który wyłapuje więcej zanieczyszczeń. Z tego powodu wymiana obu tych elementów eksploatacyjnych powinna następować zawsze razem.

Ile kosztuje wymiana oleju?

Gdy wiesz, co ile wymiana oleju silnikowego jest niezbędna, pozostaje pytanie o jej koszt. Cena wymiany oleju nie jest zwykle wysoka, a czynność sama w sobie jest rutynowa. Opłata standardowa za usługę wymiany filtra i oleju wynosi zwykle ok. 100 zł. Jeśli jednak wybierzesz lepszej jakości olej albo zlecisz czynność w autoryzowanym serwisie, koszt może być kilkakrotnie wyższy.

PODSUMOWANIE

  • Większość mechaników zaleca, aby regularna wymiana oleju silnikowego następowała co rok, chyba że szybciej osiągniesz wskazaną przez producenta granicę kilometrów przebiegu.
  • Podczas zmiany oleju zaleca się również wymianę filtra, który jest odpowiedzialny za zbieranie czystości z oleju, powstających podczas pracy silnika.
  • Zużyty filtr i olej silnikowy mogą powodować wiele problemów związanych m.in. z szybszym zużyciem silnika, uszkodzeniem turbosprężarki czy rozrządu.
  • Wyróżnia się trzy typy olejów, przy czym w nowych modelach aut używane są zwykle oleje typu long life, odporne na wysokie i niskie temperatury.
  • Agresywna jazda, zwłaszcza na krótkich dystansach, jest wskazaniem do częstszej wymiany oleju niż dłuższy interwały i pokonywanie tysięcy kilometrów.
Oceń tę stronę

FAQ

  1. Jak długo można jeździć bez wymiany oleju?

    To zależy w dużej mierze od zaleceń producenta, rodzaju silnika i stosowanego oleju, a także stylu jazdy i formy eksploatacji pojazdu. W większości przypadków warto wymieniać olej co roku. Są jednak przypadki, kiedy można robić to co 20 tysięcy kilometrów albo 2-3 lata. Wskazaniem jest stan oleju oraz samego silnika.

  2. Czy można wymieniać olej co 2 lata?

    Tak, jest to możliwe zwłaszcza w przypadku nowszych aut, które zazwyczaj mają silnik zalanym tak zwanym olejem long life. Pomimo tego trzeba jednak zwracać uwagę na stan silnika i czynnika smarnego, bo sam odstęp czasowy nie jest jedynym wskazaniem do wymiany.

  3. Co ile powinno się wymieniać olej w silniku?

    Z zasady poleca się wymianę oleju co rok, podobnie jak wymianę filtra oleju, którego zadaniem jest zbieranie nieczystości. Aby olej zachowywał pierwotne właściwości, musi być dobrany do rodzaju silnika, a jego stan warto regularnie sprawdzać.

  4. Czy konieczna jest wymiana oleju co rok?

    W większości przypadków – tak. Całkowita zmiana oleju ma wpływ na poszczególne elementy silnika i rozrządu i może negatywnie wpływać na ich stan. Dotyczy to zwłaszcza przypadków, gdy jeździsz na krótkie dystanse albo w trudnych warunkach terenowych bez względu na warunki atmosferyczne. Standardem jest wymiana do 15 tysięcy kilometrów lub co roku, choć zwykle drugi z tych warunków następuje częściej niż pierwszy.