Import auta z Japonii – ile kosztuje sprowadzenie?

import auta z japonii
opublikowano: 29 maja 2024 autor: redakcja

Polacy chętnie sprowadzają samochody z zagranicy. Prym wciąż wiodą auta z Niemiec i Francji. W 2023 na czwartej pozycji uplasowały się pojazdy amerykańskie. A jak wygląda import aut z Japonii? Według raportu Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego w 2023 sprowadziliśmy do kraju 1459 samochodów z Japonii. Kraj kwitnącej wiśni znalazł się na 19 pozycji. Czy warto pokusić się o japończyka i jaki jest koszt sprowadzenia auta? Sprawdzamy, jak wygląda import auta z Japonii.

W rankingach popularności na pierwszym miejscu wciąż znajdują się samochody marki Volkswagen, Audi, Opel. Choć najwięcej aut trafia do Polski z Niemiec, w 2023 roku odnotowaliśmy wzrost liczby samochodów sprowadzonych z krajów skandynawskich.

Zakup samochodu z Japonii to z kolei opcja dla osób, które chcą mieć nietuzinkowy, bogato wyposażony pojazd. Atutem samochodów pochodzących z kraju kwitnącej wiśni jest ich bardzo dobry stan techniczny, brak ukrytych wad. Są to auta z niskim przebiegiem, często w atrakcyjnej cenie. Zakup auta z Japonii wiąże się z uczestnictwem w aukcji prowadzonej przez domy aukcyjne.

Czy sprowadzenie auta z Japonii się opłaca?

Japońskie samochody z całą pewnością wyróżniają się na tle innych aut. Japończycy cenią luksus, dlatego przykładają ogromną wagę do szczegółów.

Japońskie samochody mają bogate wyposażenie, wysokiej jakości akcesoria. Co więcej, taki luksus wcale nie kosztuje tak dużo, jak mogłoby się wydawać. Pojazdy te charakteryzuje doskonały stosunek jakości do ceny. Samochody z Japonii są zwykle sprowadzane przez miłośników szybkich, sportowych, po prostu zachwycających swym urokiem, aut.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Samochody sprowadzone z Japonii są w dobrym stanie – ich właściciele bardzo o nie dbają, poddają regularnym przeglądom pod kątem technicznym. Zaletą są też niskie przebiegi nawet kilkuletnich aut. Wszystko jest efektem stylu życia mieszkańców Japonii – na co dzień korzystają oni raczej z komunikacji miejskiej, zostawiając samochody w garażach. Na plus działa też japoński klimat – samochody nie rdzewieją szybko, dlatego przez bardzo długi czas zachowują idealny wygląd.

Warto też wspomnieć, że każde auto wystawione w Japonii na licytację jest poddawane ekspertyzie wykonywanej przez tamtejszego rzeczoznawcę. Ma on ocenić stan pojazdu według przyjętej skali 1-5 oraz jego wnętrze (ocena A-E).

Uzyskanie najwyższego wyniku (5 oraz A) oznacza, że samochód jest w bardzo dobrym stanie technicznym i ma zadbane wnętrze wyglądające niemal jak nowe. Wszystkie te informacje odnotowywane są na karcie aukcyjnej.

Ciekawe! Choć w Japonii obowiązuje ruch lewostronny, znaczna część samochodów ma kierownicę po lewej stronie, co ułatwia zarejestrowanie pojazdu w Polsce.

Jakie samochody z Japonii są najczęściej sprowadzane?

Choć może to być sporym zaskoczeniem, Japończycy najchętniej jeżdżą samochodami europejskich marek. Sporą popularnością cieszą się auta niemieckie – najczęściej:

  • Mercedes,
  • Audi,
  • Porsche,
  • BMW.

Tego rodzaju samochody używane z Japonii są w zaskakująco dobrym stanie, choć najczęściej są to modele z lat 90. czy nieco starsze. Jednocześnie właściciele tych aut często je tuningują, unowocześniają ich stylistykę. Dlatego decydując się na sprowadzenie takiego samochodu, można liczyć na prawdziwą perełkę.

Oczywiście, można również pokusić się o sprowadzenie japońskiego klasyka jak:

  • Toyota,
  • Honda,
  • Nissan,
  • Mazda,
  • Mitsubishi.

Szeroki wybór modeli obejmuje sportowe coupé, luksusowe sedany, a także praktyczne i wygodne kombi. Zaletą tych aut są niezwykłe osiągi – auta mają mocne, wytrzymałe silniki. Większość tych pojazdów wyposażona jest też w luksusowe dodatki – skórzaną tapicerkę, wysokiej jakości multimedia, doskonałe nagłośnienie i systemem nawigacji. Normą są również:

  • automatyczne tempomaty,
  • kamery,
  • asystent pasa ruchu itp.

Na co uważać przy imporcie aut z Japonii?

Sprowadzenie auta z Japonii to dla wielu osób doskonały sposób na kupno zadbanego samochodu z bogatym wyposażeniem. Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów:

  • handel samochodami w Japonii odbywa się głównie w sieci, dlatego trzeba sprawdzić, na których stronach szukać ofert, a także jak weryfikować ogłoszenia;
  • samochody w Japonii często poddawane są przeróbkom stylistycznym, które niekoniecznie odpowiadają europejskim klientom – warto to wcześniej zweryfikować;
  • cały proces sprowadzania auta z Japonii wymaga dopilnowania wielu formalności, dlatego dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy pośrednika – zaufana firma sprawdzi pojazd, przygotuje niezbędne dokumenty, zorganizuje transport auta pod wskazany adres;
  • większość samochodów w Japonii jest garażowana, co przekłada się na dobry stan, brak rdzy itp., może się jednak trafić samochód dużo stojący pod chmurką, który będzie miał popękany, zmatowiały lakier, porozklejane wnętrze.

Jak łatwo zauważyć, kupując samochód prosto z Japonii warto skorzystać z pomocy doświadczonego pośrednika. Kupujący nie tylko nie będzie musiał troszczyć się o formalności, ale będzie miał pewność, że otrzyma samochód zgodny z oczekiwaniami.

Gdzie szukać ofert sprzedaż samochodów z Japonii?

Jednym z najpopularniejszych sposobów na znalezienie samochodu w Japonii są aukcje internetowe. Istnieje wiele platform, które pozwalają na zakup samochodu bezpośrednio od dealera – Japanese Trade Car, BE FORWARD. Potencjalny klient może tam przeglądać oferty, specyfikacje samochodowe, porównywać ceny, a także licytować i kupować auta.

Proces kupowania auta na aukcji nie jest skomplikowany, ale składa się z kilku etapów. Pierwszym krokiem jest kontakt z doradcą, podpisanie umowy kaucyjnej i wpłacenie kaucji w wysokości 5-10% budżetu przeznaczonego na zakup samochodu. Na podstawie dostępnych ofert przygotowywana jest propozycja dla klienta, a następnie odbywa się licytacja. Po wygraniu aukcji podpisywana jest umowa główna, a następie pojazd jest przygotowywany do wywozu.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Samochodów sprowadzonych z Japonii można również szukać w miejscowych komisach, u dealerów aut używanych, ale także na różnorodnych portalach ogłoszeniowych.

Jak przebiega import auta z Japonii?

Po pomyślnie zakończonej licytacji klient opłaca fakturę. Zawiera ona cenę samochodu, prowizję domu aukcyjnego, transport do japońskiego portu, fracht do Europy, ubezpieczenie. Transport samochodu z Japonii do Europy trwa zazwyczaj około 2 miesięcy. Na klienta czeka jeszcze szereg formalności, o których musi pamiętać, gdy pojazd dotrze do celu. To przede wszystkim rejestracja, wykupienie polisy OC, często drobne przeróbki techniczne w celu przystosowania auta do warunków polskich.

Dodatkowe opłaty związane z importem auta z Japonii to cło, VAT i akcyza (na jej uregulowanie właściciel auta ma 2 tygodnie od momentu przekroczenia granicy).

Ile kosztuje import auta z Japonii?

Wiele osób zastanawia się, czy sprowadzenie samochodu z Japonii wiąże się z dużym kosztem. Poza ceną zakupu auta, klient musi liczyć się z wieloma innymi opłatami związanymi z samym jego sprowadzeniem do Polski. Co doliczane jest do ceny samochodu:

  • opłata aukcyjna – różni się w zależności od rodzaju aukcji i wartości samochodu;
  • ubezpieczenie na czas transportu;
  • transport – z miejsca zakupu do portu w Japonii, transport morski, transport samochodu z portu do miejsca docelowego w Polsce;
  • opłaty dla agencji celnej;
  • opłata za pośrednictwo w zakupie samochodu;
  • Vat – 19% przy transporcie do Niemiec, 23% przy transporcie do Polski;
  • cło – 10%;
  • opłata akcyzowa – 3,1% dla pojazdów o pojemności silnika poniżej 2 litrów, 18,6% dla pojazdów o pojemności silnika powyżej 2 litrów;
  • koszt przeglądu technicznego;
  • koszt tłumaczenia dokumentów;
  • zakup polisy OC.

Przykład: Domy aukcyjne w Japonii doliczają do ceny auta prowizję, np. 5% wartości auta oraz opłatę stałą, np. 70 000 yenów, czyli około 2500 zł. Za transport morski należy zapłacić 350 000-400 yenów (około 9000 zł), natomiast za przewiezienie auta z portu w Niemczech do Polski około 1500-2500 zł. Dodatkowo doliczyć należy opłatę portową w wysokości 400 euro, podatek w wysokości 10% wartości auta, płatny w Japonii, opłatę bankową (około 5000 yenów). Resztę opłat właściciel ponosi już w kraju – cło 10% za samochód osobowy, akcyzę uzależnioną od pojemności silnika oraz podatek VAT zależny od tego, czy odprawa celna odbywa się w Niemcze, czy w Polsce.

Co musisz zrobić po sprowadzeniu samochodu z Japonii?

Sprowadzając auto z Japonii musisz się liczyć z tym, że niezbędne będą drobne przeróbki konstrukcyjne. Samochód musi zostać przystosowany do polskich warunków.

Choć w Japonii obowiązuje ruch lewostronny, znaczna część samochodów ma kierownicę po lewej stronie, dlatego właściciel z Europy nie będzie musiał dokonywać znacznych przeróbek konstrukcyjnych (przekładka), jak ma to miejsce w przypadku sprowadzania pojazdów z Anglii. Nadal musi jednak pamiętać o dostosowaniu oświetlenia do ruchu prawostronnego, zmianie świateł z symetrycznych na asymetryczne. Konieczna może być również przeróbka radia, a dokładnie jego przekodowanie (w Japonii używany jest dolny zakres fal UKF). Kupujący auta z Japonii często decydują się modyfikację wnętrza, usunięcie przeróbek wprowadzonych przez Japończyka i przywrócenie stanu fabrycznego.

Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Kolejnym krokiem jest wykonanie przeglądu technicznego oraz wykupienie polisy OC – jest ona w Polsce obowiązkowa. Ostatnim etapem będzie zarejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania. Zanim wybierzesz się do urzędu, musisz przygotować wymagane dokumenty.

Ważne! Wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Jak zarejestrować samochód sprowadzony z Japonii?

Do rejestracji potrzebny będzie:

  • wniosek o rejestrację pojazdu;
  • dotychczasowy dowód rejestracyjny;
  • dokument własności, np. umowa kupna, faktura VAT;
  • zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym;
  • potwierdzenie zapłaty akcyzy;
  • dokumenty związane z odprawą celną;
  • tablice rejestracyjne;
  • potwierdzenie wniesienia opłaty rejestracyjnej.

Z kompletem dokumentów należy stawić się w urzędzie. Właściciel auta otrzyma tymczasowy dowód rejestracyjny (tzw. miękki) – na właściwy trzeba poczekać. Urząd ma 30 dni, jednak zazwyczaj wydaje go wcześniej, w ciągu 7-14 dni.

Jak i gdzie ubezpieczyć samochód z Japonii?

Samochód kupiony na rynku japońskim trzeba ubezpieczyć – bez obowiązkowej polisy OC auto nie zostanie dopuszczone do ruchu. Dodatkowo, za brak ubezpieczenia grożą kary finansowe. Gdzie znaleźć atrakcyjną ofertę? Wystarczy skorzystać z kalkulatora OC i AC dostępnego w internecie. Aby poznać propozycje największych firm ubezpieczeniowych, wystarczy podać dane samochodu i właściciela. Wybierając dodatkową ochronę jak AC lub ASS, należy zwrócić na ich zakres oraz wyłączenia odpowiedzialności. Dzięki kalkulatorowi znajdziesz ofertę na samo OC lub pakiet ubezpieczeń, który zagwarantuje ci pełną ochronę przed różnego rodzaju zdarzeniami.

Zakup auta z Japonii może być sposobem na zdobycie pojazdu, którego największą zaletą jest doskonały stan techniczny i niski przebieg. Trzeba jednak pamiętać, że wśród perełek mogą trafić się również gorsze modele. Jeśli to możliwe, warto korzystać z pomocy i doświadczenia pośredników.

  1. Auta z Japonii można kupić na licytacjach prowadzonych przez tamtejsze domy aukcyjne.
  2. Sprowadzenie samochodu z Japonii wiąże się z opłatami jak cło, akcyza, podatek, prowizja dla domu aukcyjnego.
  3. Auta z Japonii wymagają drobnych modyfikacji jak zmiana oświetlenia, przekodowanie radia.
  4. Wiele samochodów sprowadzanych z Japonii ma kierownicę po lewej stronie i nie wymaga wykonywania przekładki.
  5. Po sprowadzeniu auta należy wykonać przegląd techniczny, wykupić polisę OC i zarejestrować pojazd.
5/5

Najczęstsze pytania o import aut z Japonii

  1. Kiedy trzeba zapłacić akcyzę za sprowadzenie auta z Japonii?

    Na zapłatę akcyzy właściciel ma 2 tygodnie od momentu, w którym samochód przekroczy granicę.

  2. Ile trwa transport auta z Japonii?

    Transport morski z Japonii trwa zazwyczaj około 2 miesięcy.

  3. Dlaczego samochody sprowadzane z Japonii są popularne w Polsce?

    Przebieg samochodu sprowadzonego z Japonii jest zazwyczaj bardzo niski, również stan techniczny japońskich aut jest bardzo dobry. W Japonii można zaleźć samochód z bogatym wyposażeniem w atrakcyjnej cenie. Pojazdy te charakteryzuje dobry stosunek ceny do jakości. Co więcej, można tam znaleźć prawdziwe perełki jak niemieckie marki (Mercedes) i japońskie klasyki.

  4. Co jest potrzebne do rejestracji auta z Japonii?

    Do rejestracji potrzebne są przetłumaczone na język polski dokumenty: wypełniony wniosek, zaświadczenie o przejściu badania technicznego, polisa OC, dowód własności, dowód rejestracyjny i tablice, potwierdzenie zapłaty cła, akcyzy i wniesienia opłat rejestracyjnych.