Czy wiesz, jak odzyskać zniżki za OC?

Odzyskanie zniżek z AC
opublikowano: 13 grudnia 2018 aktualizacja: 4 lipca 2022 autor: redakcja

Bezszkodowa jazda opłaca się kierowcom, bo jeśli spełnią ten warunek przez pełny okres ubezpieczenia, to w następnym roku mogą zapłacić mniej za polisę. Jednak nie zawsze udaje się zachować czyste konto. Sprawdzamy, jak odzyskać zniżki i znów płacić mniej za ubezpieczenie samochodu.

60% – to zazwyczaj maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę na polisie OC oferowane kierowcom przez ubezpieczycieli. Taki pułap najczęściej można osiągnąć już po 6 latach użytkowania pojazdu. Zniżki z tytułu bezkolizyjnego prowadzenia pojazdu są dla kierowców najlepszym sposobem na obniżenie składki OC. Dotyczy to szczególnie młodych kierowców, którzy otrzymują najdroższe oferty ubezpieczenia.

Kiedy zapłacisz więcej za ubezpieczenie OC?

Spowodowanie wypadku czy kolizji drogowej to oczywiście najgorsze co może się zdarzyć, jeśli zależy nam na zachowaniu zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy. Towarzystwa obniżają nam wcześniej wypracowane rabaty, ale nie wszędzie stracimy tyle samo. Już jedna szkoda z OC to strata zniżki w wysokości:

  • 10% – Benefia, Gohaer, You Can Drive, Link4,
  • 20% – Allianz,
  • 30% – Generali i Proama.

W zależności od oferty towarzystwa kierowca, który w jednym roku polisowym likwidował szkodę z polisy więcej niż 2 razy, może spotkać się z zaporową składką na kolejny rok.

PAMIĘTAJ!
Towarzystwa odejmują lub dodają zniżkę na podstawie przelicznika BONUS/MALUS. Najczęściej za każdy rok kierowca otrzymuje 10% upustu lub podwyżki OC w zależności od spowodowania szkody.

Innym powodem płacenia wyższego OC jest przerwa w ubezpieczeniu. Przyczyna może być różna – sprzedaż samochodu, ubezpieczenie samochodu za granicą, korzystanie wyłącznie z samochodu służbowego. Tu również od towarzystwa zależy, po jakim czasie wypracowane wcześniej zniżki wygasają. Najczęstsze zniżki są redukowane już po 2 latach przerwy w ubezpieczeniu lub w tempie 10% zniżki mniej po każdym roku bez polisy OC.

Ale zdarzają się ubezpieczyciele bardziej łaskawi, dla których brak ciągłości polisy nie wpływa na wahania zniżek nawet przez kilka lat.

I tak, w przypadku auta służbowego możemy zachować zniżki w niektórych TU. Wystarczą 2 dokumenty – od pracodawcy, który zaświadcza, że byliśmy głównym użytkownikiem samochodu i od ubezpieczyciela, który zaświadcza, że w tym czasie użytkowaliśmy pojazd bezszkodowo.

Co do zniżek za jazdę poza granicami kraju (dotyczy aut zarejestrowanych na terenie UE) – wystarczy posiadanie zagranicznego zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia, przetłumaczonego przez tłumacza przysięgłego.

Trzecią sytuacją, w której zapłacimy więcej za ubezpieczenie OC jest posiadanie samochodu przez co najmniej dwóch właścicieli. Jeśli jeden z nich spowoduje wypadek, pozostali współwłaściciele tracą wypracowane wcześniej zniżki.

Co zrobić, żeby zapłacić mniej na OC?

Towarzystwo stosuje wysokie zwyżki po każdym zdarzeniu lub proponuje zaporową składkę? Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie nowego ubezpieczyciela. Warto szukać w porównywarce ubezpieczeń takiego, które zaoferuje:

  • zniżkę co najmniej 10% na polisie OC już po pierwszym roku bezszkodowej jazdy,
  • jak najmniejszą zwyżkę za spowodowanie szkody,
  • gwarancję zniżek.

Gwarancja zachowania zniżek brzmi zachęcająco, ale taka oferta występuje tylko w wybranych TU. Zasada działania jest prosta – po pierwszej szkodzie nie tracimy wypracowanych zniżek. Pod warunkiem, że kontynuujemy umowę w tej samej firmie.

WAŻNE!
Otrzymanie gwarancji wcale nie oznacza, że konkurencyjne towarzystwo nie zaproponuje nam niższej składki. Dlatego warto porównywać oferty przed upływem ważności polisy OC.

4.7/5