Jak prawidłowo ustawić fotel kierowcy?

jak ustawić fotel w aucie
opublikowano: 27 czerwca 2024 autor: redakcja

Każdą podróż chcemy zakończyć szczęśliwie – dotrzeć do celu bez wypadku, kolizji, dlatego przed wyjazdem sprawdzamy, czy samochód jest sprawny, zatankowany. Ustawiamy lusterka, dbamy o odpowiedni poziom płynu do spryskiwaczy. Pilnujemy, by pasażerowie zapięli pasy, a dzieci siedziały w fotelikach lub na podkładkach. Kierowca musi zwrócić uwagę także na właściwe ustawienie fotela. Dlaczego to ważne i jak ustawić fotel kierowcy? Przeczytaj!

Fotel to nie tylko siedzisko, które ma zapewnić wygodę podczas podróży. Jego ważnym zadaniem jest ochrona kierowcy podczas kolizji czy wypadku. Ustawienie fotela wpływa również na widoczność. To ważne, ponieważ wszelkie zakłócenia mogą prowadzić do niebezpiecznych zdarzeń. Przygotowując się do jazdy, kierowca powinien sprawdzić odległość fotela od koła kierownicy, wybrać kąt nachylenia oparcia, wysokość fotela, ustawienie zagłówka.

Odpowiednie ustawienie fotela pozwala też prawidłowo zapiąć pas bezpieczeństwa. Wybierając się w trasę, warto poświęcić chwilę, by poprawić pozycję siedziska, troszcząc się o własne bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Dlaczego odpowiednie ustawienie fotela kierowcy jest tak ważne?

Fotel kierowcy powinien przede wszystkim stabilizować pozycję ciała, pozwalać na pewną i swobodną pracę pedałami i kierownicą. Nigdy nie należy zbytnio oddalać go od kierownicy ani za bardzo do niej przybliżać. Niewłaściwa pozycja może doprowadzić do ześlizgnięcia się stopy z pedału, uniemożliwić jego dociśnięcie.

Bywa, że nie pozwala w prawidłowy i pewny sposób chwycić koła kierownicy i wykonywać nią manewrów. Zbytnie odsunięcie fotela może też ograniczać widoczność, np. przez słupki.

Z kolei zbytnie przybliżenie fotela ogranicza swobodę ruchów. W razie wypadku kierowca może odnieść większe obrażenia spowodowane przez wybuch poduszki powietrznej lub na skutek uderzenia głową w słupek A. Warto też pamiętać, że niewłaściwa pozycja podczas jazdy może prowadzić do bólów w odcinku szyjnym kręgosłupa, barków.

Prawidłowe ustawienie fotela kierowcy zapewnia dobrą widoczność otoczenia samochodu, pozwala wygodnie podróżować i swobodnie wykonywać wszelkie manewry. Troska o właściwą pozycję podczas prowadzenia pojazdu, to dbanie o swoje samopoczucie i zdrowie. Nieprawidłowa postawa może powodować dolegliwości bólowe zwłaszcza po dłuższej podróży.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Jak ustawić fotel kierowcy?

Jak więc prawidłowo ustawić fotel? O czym pamiętać? Wystarczy, że kierowca będzie pamiętał o kilku istotnych punktach.

  1. Należy wyregulować wysokość siedziska – odległość między głową kierowcy a dachem powinna wynosić około 10 cm. Właściwe ustawienie zapewnia prawidłową widoczność otoczenia i deski rozdzielczej – pole widzenia nie jest ograniczone.
  2. Należy ustawić odpowiednią odległość fotela od pedałów – wystarczy przednią częścią śródstopia wcisnąć do końca pedał sprzęgła. W tej pozycji noga powinna być lekko ugięta w kolanie. Warto też zwrócić uwagę, aby nie uciskała przedniej części siedziska. Tak postępuje kierowca zasiadający za sterami auta z manualną skrzynią biegów. W przypadku automatu wybór odpowiedniej pozycji wygląda nieco inaczej – na postoju, przy włączonym silniku, należy nacisnąć pedał hamulca. Gdy noga jest lekko zgięta w kolanie, pozycja jest prawidłowa.

Oparcie, zagłówek i kierownica

  1. W kolejnym kroku należy ustawić oparcie fotela kierowcy. Musisz zadbać, aby nie było ono zbytnio odchylone, ponieważ podczas kolizji pasy nie utrzymają cię w miejscu. Jakie zasady zastosować przy ustawianiu oparcia? Plecy powinny do niego przylegać na całej długości. Prawidłowe odchylenie oparcia od siedziska to kąt 100 stopni.
  2. Następnym etapem jest wyregulowanie zagłówka. Prawidłowo ustawiony zagłówek chroni głowę podczas wypadku, dlatego jego szczyt musi znajdować się na wysokości wierzchołka głowy. Dopuszczalne oddalenie głowy od zagłówka to 3-4 cm.
  3. Istotna jest także odległość fotela od kierownicy – nie może ona dotykać nóg, powinna też umożliwiać wygodną obserwację zegarów. Niezależnie od wzrostu kierowcy, odległość środka kierownicy od klatki piersiowej musi mieścić się w zakresie 25-40 cm. Aby sprawdzić, czy ustawienie jest właściwe, wykonaj prosty test. Usiądź w taki sposób, by plecy przylegały całkowicie do fotela i połóż nadgarstek na szczyt koła kierownicy – ręka powinna być lekko zgięta w łokciu.

Ważne! Kierownica powinna być tak ustawiona, by umożliwiała obserwację zegarów i wskaźników na desce rozdzielczej oraz operowanie pedałami!

Ponadto kierownicę umieszczamy tak blisko, aby nadgarstek każdej z rąk przełożyć przez szczyt koła kierownicy bez konieczności wychylania się z fotela.

Pas bezpieczeństwa

Pasy bezpieczeństwa zapinaj nawet podczas krótkiej przejażdżki. Aby zapewnić optymalne działanie pasów bezpieczeństwa, konieczne jest wyregulowanie oparcia fotela – należy ustawić je jak najbardziej pionowo.

Ważne! Zapięcie pasów bezpieczeństwa gwarantuje utrzymanie kierowcy w bezpiecznej pozycji nawet podczas dachowania pojazdu.

Przypilnuj, aby pas nie był skręcony – zadbaj, aby jak najściślej przylegał do ciała. Dolna taśma pasa musi płasko leżeć na kościach miednicy. Górne mocowanie należy wyregulować, żeby pas przebiegał przez mostek i środek kości obojczykowej. Nie powinien dotykać szyi, zsuwać się z ramienia, spoczywać na brzuchu. Regulacja pasów to kolejny krok do bezpiecznego podróżowania.

Prawidłowa pozycja za kierownicą – jak wygląda?

Wiesz już, jak prawidłowo ustawić fotel kierowcy, by zapewnić sobie komfort jazdy i bezpieczeństwo. Pamiętasz, że bezwzględnie zapinamy pas bezpieczeństwa, nawet gdy wyprawa nie jest długa czy daleka. Ważna jest również pozycja kierowcy, czyli sposób, w jaki zasiada na fotelu:

  • obie ręce powinny spoczywać na kierownicy – nie należy prowadzić jedną ręką; najlepsze ułożenie to tzw. za piętnaście trzecia (w najszerszym punkcie kierownicy);
  • kierowca powinien siedzieć wyprostowany, oparty o siedzenie;
  • nie należy odchylać się za bardzo do tyłu ani mocno pochylać do przodu.

Prawidłowe ustawienie fotela kierowcy i pilnowanie właściwej pozycji ciała podczas jazdy sprawią, że podróż będzie znacznie przyjemniejsza.

Bezpieczeństwo jazdy to również odpowiednie ubezpieczenie

O bezpieczeństwie kierowcy decyduje wiele różnych czynników – takich, które od nas zależą i takich, na które nie mamy wpływu. Samodzielnie możesz zadecydować o tym, jak jeździsz, czy przestrzegasz przepisów, zapinasz pasy i dbasz o właściwe ustawienie fotela. Pamiętaj, że istotne jest ubezpieczenie samochodu. Poza obowiązkową polisą OC możesz wykupić autocasco czy assistance, które zapewnią ochronę na wypadek awarii samochodu, wypadku, kolizji, kradzieży.

Dodatkowe ubezpieczenie umożliwi pokrycie kosztów naprawy, holowania auta, a nawet udzielenia pomocy medycznej, transportu podróżnych do hotelu, czy domu. Warto zabezpieczyć się i podróżować spokojnie, bez niepotrzebnego stresu. Aby wybrać polisę, skorzystaj z kalkulatora OC i AC, który umożliwia przegląd ofert najbardziej znanych ubezpieczycieli. Szybko sprawdzisz ich zakres oraz ceny. Ubezpieczenie możesz kupić przez Internet.

Jak ustawić fotel kierowcy? Musisz poznać jedynie kilka zasad, by zawsze podróżować bezpiecznie i wygodnie. Pamiętaj, że ważna jest wysokość siedzenia, odchylenie oparcia, odległość kierownicy od fotela. Musisz mieć zapewnione szerokie pole widzenia i zagwarantowaną swobodną pracę nóg i rąk. Prawidłowa pozycja sprawi, że unikniesz bólu karku i szyi, będziesz też mniej narażony na poważne uszczerbki na zdrowiu na skutek ewentualnej kolizji.

  1. Prawidłowe ustawienie fotela kierowcy zapewnia bezpieczeństwo i komfort podczas podróży.
  2. Odległość między głową kierowcy a dachem powinna wynosić ok. 10 cm.
  3. Fotel nie może znajdować się za daleko od kierownicy ani zbyt blisko niej. Ma pozwala na swobodne operowanie pedałami i kierownicą.
  4. Oparcie musi być odchylone od siedziska pod kątem 100 stopni.
  5. Odległość środka kierownicy od klatki piersiowej musi mieścić się w zakresie 25-40 cm.
  6. Obie ręce muszą spoczywać na kierownicy.
  7. Zawsze należy zapinać pasy – nie mogą być za luźne, nie powinny przechodzić przez szyję ani leżeć na brzuchu.
5/5

Najczęściej zadawane pytania o prawidłowe ustawienie fotela kierowcy

  1. Dlaczego należy ustawić fotel kierowcy?

    Właściwe ustawienie fotela wpływa na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Zapewnia właściwą widoczność, pozwala swobodnie manewrować kierownicą, obsługiwać pedał sprzęgła, gazu i hamulec. Zapobiega też dolegliwościom kręgosłupa. Kierowca jest lepiej chroniony podczas kolizji lub wypadku.

  2. Jak prawidłowo założyć pas bezpieczeństwa?

    Pas bezpieczeństwa powinien przebiegać przez środek klatki piersiowej. Nie powinien być skręcony ani zbyt luźny. Pasy muszą ściśle przylegać do ciała, nie mogą ześlizgiwać się z ramienia. Dolna część powinna spoczywać na miednicy, nie na brzuchu.

  3. Kiedy trzeba ustawić fotel?

    Przed każdą podróżą należy sprawdzić ustawienie fotela. Jest to szczególnie ważne, gdy z samochodu korzysta kilku kierowców.