Jak zrobić zdjęcia auta na sprzedaż? Poradnik
Nic tak nie sprzeda samochodu, jak dobre zdjęcia. Wykonanie dobrych fotografii jest kluczem do sukcesu, a wszystko dlatego, że wiele osób szuka obecnie pojazdów w sieci – żeby w ogóle zwrócili uwagę na dany egzemplarz, w zalewie wielu innych, musi się czymś wyróżniać. Zdjęcia to najlepszy sposób na przyciągnięcie uwagi.
Każdy, kto ma chociaż mgliste pojęcie o handlu wie, że kluczem do sukcesu są dobre zdjęcia. Podobnie jest w przypadku samochodów. Oczywiście pojemność silnika, kolor czy cena są bardzo ważne, ale te zmienne potencjalny klient poznaje dopiero nieco później, w momencie, gdy pośród setek podobnych do siebie ogłoszeń zwróci uwagę na to jedno. Jak zrobić, żeby tym jednym było właśnie nasze ogłoszenie? Przepis na sukces jest prosty – dobre zdjęcia.
Niniejszy poradnik powstał w celu zwrócenia uwagi na pewne zmienne, o których wielu – jeśli nie są zawodowymi fotografami – może zapomnieć. A niekiedy są to kosmetyczne rzeczy, które w ogólnym rozrachunku mają jednak ogromny wpływ na powodzenie całego złożonego procesu sprzedaży auta. Jak zatem wykonać ładne, przyciągające wzrok zdjęcia? Podpowiadamy!
Przygotowanie samochodu do sprzedaży
Przygotowanie samochodu do sprzedaży to kluczowy krok, który może znacząco wpłynąć na jego atrakcyjność dla potencjalnych kupców oraz na finalną cenę transakcji. Oto kilka czynności, które warto uwzględnić podczas przygotowywania samochodu do wykonania przedsprzedażowych zdjęć:
- Dokładne umycie zewnętrzne pojazdu usuwa zabrudzenia, kurz i osady, które mogą sprawiać wrażenie zaniedbania. Staraj się także oczyścić i wypolerować wszystkie elementy metalowe, aby nadać im blask.
- Starannie oczyść wnętrze samochodu, usuwając wszelkie śmieci, kurz i plamy. Skoncentruj się szczególnie na odkurzeniu dywanów, czyszczeniu tapicerki oraz wyczyszczeniu deski rozdzielczej, konsoli środkowej i paneli drzwiowych.
- Woskowanie karoserii samochodu pozwala na zabezpieczenie lakieru przed drobnymi zarysowaniami, a także nadanie mu połysku. Warto również zadbać o woskowanie felg oraz zabezpieczenie gumowych elementów, aby zapobiec ich starzeniu się i pękaniu.
Nawet jeśli nie korzysta się na co dzień z usług profesjonalnych zakładów zajmujących się myciem auta, przed sprzedażą warto rozważyć taki krok. Fachowo przygotowany, umyty i wyczyszczony pojazd będzie dużo lepiej wyglądał na zdjęciach.
Czas ma znaczenie, czyli kiedy najlepiej robić zdjęcia samochodu?
Jak zrobić dobre zdjęcia samochodu na sprzedaż? Jest kilka istotnych zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. Kluczowa jest oczywiście pogoda – najlepiej, gdy nie ma chmur ani opadów atmosferycznych. Oto kilka wskazówek dotyczących najlepszego czasu na robienie zdjęć:
- Rano lub wieczorem – światło jest wtedy łagodniejsze i bardziej równomierne, co pozwala uniknąć ostrych cieni i przesłonecznionych obszarów na zdjęciach.
- W dniu bezchmurnym – unikaj robienia zdjęć w dniach pochmurnych lub deszczowych, gdy światło jest bardziej stłumione i niekorzystne dla fotografii.
- Na otwartym terenie – wybierz miejsce z wystarczającą ilością miejsca i dobrym oświetleniem, aby samochód był dobrze widoczny na zdjęciach. Unikaj miejsc zbyt ciasnych lub zacienionych, które mogą utrudniać fotografowanie.
- Bez opadów – unikaj robienia zdjęć po deszczu lub w trakcie opadów, gdy pojazd może być pokryty kroplami wody lub błotem, co może negatywnie wpłynąć na jego wygląd na zdjęciach.
- Z dala od zgiełku: Wybierz spokojne miejsce, gdzie nie będzie zbyt dużego ruchu pojazdów ani innych zakłóceń, co pozwoli na skupienie się na fotografowaniu i uzyskanie klarownych zdjęć.
Wybierając odpowiedni czas i miejsce do robienia zdjęć samochodu na sprzedaż, możesz maksymalnie wyeksponować jego walory i zainteresować potencjalnych kupców.
Zwracaj uwagę na otoczenie – tło, cienie i odbicia
Pogoda, jak już zostało wspomniane, jest kluczem do sukcesu. To jednak nie koniec zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. Aby zrobić dobre zdjęcia auta, koniecznie trzeba znaleźć odpowiednie miejsce, w którym się je zaparkuje. Najlepiej szukać większych przestrzeni, gdzie nie ma innych samochodów i przechodniów. Dobrym pomysłem może być parking gdzieś na uboczu, albo taki, który akurat nie jest używany (na przykład pod marketem w dni niepracujące).
Zanim jednak ustawisz samochód i zrobisz zdjęcie, zwróć uwagę na tło – oczywiście pojazd będzie zajmował większość kadru, ale wszystko, co znajduje się z tyłu, również będzie widoczne. Niech więc będzie to krajobraz zielony (las, łąka) lub industrialny (tło w postaci starego budynku, fabryki). Najważniejsze, żeby w tle nie było ludzi czy samochodów, żeby nie było ono też przesadnie kolorowe czy pstrokate. Może odciągać wzrok od bohatera zdjęcia.
Nie ustawiaj również samochodu w cieniu, ponieważ będzie on wyglądał mniej atrakcyjnie. Nierównomierne oświetlenie należy w miarę możliwości zniwelować. Pamiętaj również, że aby zrobić dobre zdjęcie, nie może cię na nim być widać – czyli w tym wypadku nie powinieneś odbijać się w masce czy lusterkach, ponieważ to również psuje efekt. Szczególnie ważne jest zwrócenie na to uwagi podczas robienia zdjęć detali. Tak samo jeśli chodzi o zdjęcia wnętrza samochodu – wykonaj je tak, żeby nie było widać twojego odbicia, palców czy ubrania.
Jakim aparatem robić zdjęcia samochodu na sprzedaż?
Oczywiście zdjęcia wykonane profesjonalnym aparatem będą wyglądały lepiej, ale nie każdy ma do takiego dostęp. Inna sprawa, że nie posiadając odpowiednich umiejętności, samodzielnie takim aparatem również trudno będzie nam zrobić idealne zdjęcie do sprzedaży używanego samochodu. Jeśli więc nie mamy możliwości wynajęcia fotografa, co oczywiście wiąże się z kosztami, można skorzystać z telefonu komórkowego. Obecnie aparaty w smartfonach są na tyle dobre, że przy odpowiednich warunkach pogodowych i świetlnych uda się z ich wykorzystaniem zrobić dobre, wyraźne i ostre zdjęcia. W zupełności wystarczy średniej klasy komórka i odrobina cierpliwości.
Ustawienie aparatu
Oczywiście nie oznacza to, że należy zrobić zdjęcia samochodu, zupełnie się przy tym nie starając. Ręcznie w telefonie trzeba wybrać naświetlenie odpowiedniego miejsca pojazdu, a także ustawić możliwie najlepszą jakość zdjęć, żeby wyłapać wszystkie możliwe detale – wygląd samochodu na zdjęciach ma kluczowe znaczenie w procesie sprzedaży.
Do robienia zdjęć auta warto wykorzystać statyw, który pozwoli na ustabilizowanie kadru, a także wykonanie fotografii z nieco większej wysokości. Samochód z góry prezentuje się lepiej, niż z wysokości naszych oczu, dlatego warto z tej wiedzy skorzystać. W ten sposób można uchwycić jego więcej wizualnych zalet, co jest kluczowe. Używany samochód może mieć również pewne niedoskonałości, które w przypadku fotografowania z nieco większej wysokości powinno się udać zamaskować.
Ogół i detal, czyli co fotografować?
Jeśli chodzi o zdjęcia ogólne to najlepiej wykonać zdjęcia ze wszystkich stron, największy nacisk kładąc na prezentację przodu pojazdu – to jego część, która przyciąga największą uwagę. Warto jednak wykonać również zdjęcia z boku, a także z tyłu pojazdu, żeby zaprezentować możliwie jak najwięcej jego elementów.
Podczas fotografowania samochodu na sprzedaż warto uwzględnić również detale, aby zainteresować potencjalnych kupujących. Ważne jest również sfotografowanie wnętrza, w tym deski rozdzielczej.
Szczegółowe zdjęcia mogą obejmować zbliżenia na: bieżnik opon, felgi, przednie fotele wraz z boczkami, tylne fotele, radio, nawigację, panel klimatyzacji, kierownicę z przyciskami, boczki drzwi, gałkę i mieszek zmiany biegów oraz zegary z widocznym przebiegiem. Należy także sfotografować komorę silnika, przednie i tylne lampy oraz bagażnik.
Jeśli samochód ma dodatkowe zalety, takie jak szklany dach, nowe dywaniki, komplet kluczyków, książkę serwisową czy plakietkę po serwisie, warto również uwiecznić te elementy na zdjęciach. Wykonuj równie fotografie z tylnego siedzenia. Jeśli samodzielnie robisz zdjęcia auta, działaj spokojnie i systemowo – wybierz elementy, które twoim zdaniem zasługują na uwagę i zrób im zdjęcie.
Takie kompleksowe podejście do fotografowania samochodu pozwala pokazać jego stan techniczny, wizualny oraz dodatkowe wyposażenie, co może zwiększyć zainteresowanie kupujących.
Zdjęcia samochodu a tablice rejestracyjne – co robić?
Przed zrobieniem zdjęć trzeba przygotować samochód, ale co już po ich wykonaniu? Najlepiej przegrać je na komputer i przejrzeć, wybrać te najbardziej udane i (w miarę możliwości) przerobić. Chodzi oczywiście o podstawowe rzeczy, takie jak kadrowanie czy wyrównywanie. Zwykle wystarczą do tego podstawowe programy graficzne, które są dostępne za darmo.
Wiele osób, które dodają ogłoszenia sprzedaży, zakrywają tablicę rejestracyjną. Niepotrzebnie, ponieważ nie są to dane wrażliwe, a dzięki nim potencjalny kupiec będzie w stanie sprawdzić w internecie historię pojazdu. Numer rejestracyjny powinien być widoczny na zdjęciach – jego zasłanianie mija się z celem i może odstraszyć klientów, którzy mogą uznać, że sprzedawca ma coś do ukrycia.
Podsumowanie:
- Aby zwiększyć atrakcyjność ogłoszenia sprzedaży samochodu, kluczowe są dobre zdjęcia. Potencjalny klient najpierw zwraca uwagę na zdjęcia, zanim zapozna się z danymi technicznymi i ceną pojazdu.
- Przygotowanie samochodu do sesji zdjęciowej jest istotne: dokładne umycie, czyszczenie wnętrza oraz woskowanie karoserii znacząco poprawią jego wygląd na zdjęciach.
- W robieniu zdjęć nie można stawiać na pośpiech. Najlepsza pora na sesję jest rano lub wieczorem w dni bezchmurne, na otwartym terenie z dobrym oświetleniem, unikając opadów i zacienionych miejsc.
- Ważne jest także odpowiednie tło: zielony krajobraz lub industrialne otoczenie bez zgiełku i odbić w karoserii. Zdjęcia powinny ukazywać samochód z każdej strony oraz detale takie jak opony, felgi, wnętrze, silnik i dodatkowe wyposażenie.
- Zdjęcia można wykonać smartfonem z dobrą jakością aparatu, najlepiej z użyciem statywu. Numer rejestracyjny warto pozostawić widoczny, aby potencjalni kupcy mogli sprawdzić historię pojazdu.
FAQ
-
Czy aparat telefonu wystarczy do wykonania zdjęć sprzedażowych samochodu?
Tak, nowsze telefony komórkowe mają na tyle dobre aparaty, że wykonanie zdjęć samochodu nie powinno stanowić problemu. Zwłaszcza gdy będą one wykonywane w optymalnych warunkach oświetleniowych, czyli rano lub bardzo wczesnym wieczorem.
-
Czy powinienem zasłonić tablicę rejestracyjną, robiąc zdjęcia auta na sprzedaż?
Nie, tablica powinna zostać odsłonięta. Dzięki numerowi rejestracyjnemu potencjalny kupiec będzie w stanie zapoznać się z informacjami dotyczącymi pojazdu. Numer rejestracyjny nie stanowi danych wrażliwych, dlatego jego zasłanianie nie jest konieczne.
-
Co zrobić przed rozpoczęciem sesji zdjęciowej samochodu na sprzedaż?
Przede wszystkim trzeba zadbać o wygląd auta. Fotografia motoryzacyjna polega na prezentowaniu możliwie najładniej wyglądającego pojazdu. Warto więc udać się na myjnię i wyczyścić wnętrze, lub skorzystać z pomocy profesjonalnych firm, które zajmują się przygotowywaniem pojazdów do sprzedaży.