Sprzedaż samochodu za granicą – jak to dobrze zrobić?

Sprzedaż samochodu za granicą
opublikowano: 30 września 2022 aktualizacja: 10 października 2022 autor: redakcja

Międzynarodowy rynek zbytu nigdy wcześniej w historii handlu nie był tak łatwo dostępny. Dzisiaj każdy z nas może sprzedać samochód osobie z drugiego krańca świata bez opuszczania domowego zacisza. 

Mimo nowoczesnych udogodnień i możliwości prowadzenia transakcji przy pomocy Internetu sam proces sprzedaży auta zwykle zabiera mnóstwo czasu. Jednak sprzedaż samochodu za granicą wiąże się z możliwością uzyskania lepszej oferty kupna auta. 

Jakie sprzedać samochód osobie, która na stałe mieszka w innym kraju? Podpowiadamy, krok po kroku jak sfinalizować transakcję, jeśli sprzedajesz samochód za granicę. 

Jak sprzedać samochód za granicę?

Sprzedaż auta za granicę może być rozpatrywana pod kilkoma scenariuszami. Czym różni się transakcja transgraniczna od sprzedaży samochodu w Polsce? Jak znaleźć potencjalnych kupców?

Wiele osób decyduje się np. na sprzedaż auta Ukraińcowi. W celu znalezienia potencjalnych klientów warto dodać ogłoszenie nie tylko na polskie portale ogłoszeniowe, ale także spróbować zamieścić ofertę na zagraniczne strony. W ten sposób można dokonać rozeznania również w cenach na danym rynku. 

Jednak znalezienie odpowiedniego kupca, to dopiero początek transakcji. Następnie trzeba ustalić z nabywcą miejsce zawarcia umowy sprzedaży samochodu, a także przekazać niezbędne dokumenty. Zanim jednak auto zostanie przekazane nowemu właścicielowi i przetransportowane do innego kraju, zbywcę pojazdu czekają formalności w Polsce. 

Opinia eksperta: ,,Wiele osób zastanawia się nad opłacalnością sprzedaży samochodu za granicę. Naszymi pojazdami zwykle zainteresowani są nasi najbliżsi sąsiedzi – czyli głównie Litwini, Czesi czy Ukraińcy. Jest to oczywiście naturalna kolej rzeczy, jako kraj członkowski Unii Europejskiej mamy łatwy dostęp do aut np. z Niemiec, który jest europejskim liderem motoryzacyjnym. Czy warto jednak godzić się na sprzedaż auta i przewóz auta do innego kraju? Moim zdaniem, zdecydowanie tak, ponieważ będzie to wymagać tylko kilka dodatkowych formalności, które właściwie nieznacznie różnią się od tego, do czego jesteśmy zobowiązani przy sprzedaży auta w swoim kraju. Dzięki ogłoszeniu się na zagranicznym portalu zwiększamy grono potencjalnych kupców, dzięki czemu można negocjować lepszą cenę sprzedaży.”

Sprzedaż za granicę a sprzedaż samochodu obcokrajowcowi

Przede wszystkim warto wiedzieć, że narodowość kupującego nie ma znaczenia – ważne jest miejsce dokonania transakcji i to gdzie auto będzie użytkowane. Dlatego, nawet jeśli auto sprzedajesz Polakowi, to w przypadku gdy mieszka on na stałe za granicą, będzie niezbędne wypełnienie dodatkowych czynności cywilnych. 

Sprawdź także: Sprzedaż auta Ukraińcowi – na co uważać?

Natomiast jeśli zdecydujesz się na sprzedaż auta obcokrajowcowi mieszkającemu w Polsce, transakcja będzie się odbywała na tych samych zasadach jak w przypadku dokonywania jej z rodakiem. 

Wyrejestrowanie samochodu sprzedanego za granicę

Sprzedaż samochodu za granicę osobie, która będzie użytkowała pojazd w innym państwie, wymaga podjęcia podobnych czynności co transakcja krajowa. Z tą różnicą, że konieczne będzie wyrejestrowanie samochodu w polskim wydziale komunikacji. Dlaczego nowy nabywca nie powinien opuszczać miejsca transakcji na dotychczasowych tablicach rejestracyjnych? 

Za przykład niech posłuży sytuacja, kiedy nowy właściciel dokona kolizji lub innego wykroczenia w drodze powrotnej do swojego kraju. W przypadku szkody w pierwszej kolejności będzie istniało podejrzenie, że to ty jesteś sprawcą. Oczywiście, będzie to sytuacja możliwa do sprostowania, ale może zająć to dodatkowy czas, a tym samym czasowo pozbawić Cię wypracowanych zniżek na ubezpieczenie samochodu. 

Ponadto na sprzedającym ciąży obowiązek poinformowania o zbyciu pojazdu w ciągu 30 dni od transakcji. Fakt zbycia pojazdu powinien być zgłoszony w wydziale komunikacji właściwym twojemu zamieszkaniu. 

Zanim jednak udasz się do wydziału komunikacji, pamiętaj o sporządzeniu umowy sprzedaży w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Na życzenie kupującego, który najpewniej nie zna języka polskiego, warto przygotować dokument w dwóch wersjach językowych (np. Polsko-Niemiecka umowa kupna sprzedaży auta). Pamiętaj o umieszczeniu daty sprzedaży samochodu, numery dokumentów tożsamości, kwoty transakcji i szczegółowych danych dotyczących przedmiotu sprzedaży. 

Nie masz czasu przygotować umowy sprzedaży samochodu? Skorzystaj z generatora umów na autoumowa.pl. Wystarczy tylko uzupełnić niezbędne dane, a w ciągu kilku sekund przygotujesz gotową do podpisania umowę kupna-sprzedaży samochodu. 

Oprócz umowy sprzedaży należy przygotować wypełniony wniosek o wyrejestrowanie samochodu, dotychczasowe tablice rejestracyjne, dokument tożsamości, dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu. 

Stare tablice rejestracyjne zostaną odebrane przez urzędnika. Następnie dla nowego właściciela zostaną przygotowane tymczasowe tablice rejestracyjne oraz czasowy dowód rejestracyjny. 

Inną opcją jest wyrejestrowanie pojazdu, a następnie wywiezienie go z Polski za pomocą lawety. Wówczas nowy nabywca nie musi przyjeżdżać po odbiór samochodu i czekać na tablice wywozowe. 

Wyrejestrowanie auta a zwrot składki za OC

Wyrejestrowanie pojazdu wiąże się z automatycznym zakończeniem aktualnej umowy ubezpieczenia. Masz zatem prawo wnioskować o zwrot niewykorzystanej składki ubezpieczeniowej. 

Należy zgłosić do towarzystwa ubezpieczeniowego zbycie auta, a także przedstawić urzędowe wyrejestrowanie pojazdu. Do wniosku będą także potrzebne twoje dane, numer polisy i numer rejestracyjny pojazdu. 

To jaką kwotę zwróci Ci towarzystwo ubezpieczeniowe, jest zależne od tego, ile pozostało do zakończenia aktualnego OC.

Podsumowanie:

  • Sprzedaż samochodu za granicą może być opłacalne. Spora część obcokrajowców z krajów sąsiadujących z Polską jest zainteresowana naszym rynkiem motoryzacyjnym, dzięki czemu istnieje realna szansa na negocjowanie lepszych cen.
  • Narodowość kupującego nie ma znaczenia, bardziej istotny jest fakt, gdzie kupujący przebywa na stałe i na terenie jakiego kraju będzie poruszał się samochodem.
  • Przy sprzedaży auta za granicę trzeba pamiętać o wyrejestrowaniu pojazdu w polskim wydziale komunikacji.
  • Wyrejestrowanie pojazdu jest równoznaczne z zakończeniem aktualnego OC. Jako ubezpieczony możesz wnioskować o zwrot niewykorzystanej składki ubezpieczeniowej.
5/5

FAQ - najczęściej zadawane pytania o sprzedaż samochodu za granicą

  1. Czy można posłużyć się paszportem przy transakcji kupna-sprzedaży samochodu?

    Zdecydowanie tak. Przy transakcjach międzynarodowych paszport dokumentem identyfikującym strony pochodzące z różnych krajów. Większość kupujących zza granicy nie przebywa na stałe w Polsce i nie posiada numeru PESEL, dlatego posłużenie się paszportem w celu spisania umowy będzie prawidłowym działaniem. Osoba sprzedająca może natomiast wylegitymować się dowodem - z racji tego, iż dane będą i tak przekazywane do polskiego wydziału komunikacji.

  2. Czy można sprzedać samochód, nie będąc jego właścicielem?

    Nie można sprzedać samochodu bez zgody i podpisu właściciela pojazdu. W przypadku współwłasności potrzebne jest pozwolenie wszystkich współwłaścicieli auta. Sprzedaż bez wyraźnej zgody właścicieli pojazdu może zostać uznana za kradzież i czerpanie korzyści materialnych z tego tytułu, za co grozi odpowiedzialność karna.

  3. Jaka jest kara za nie zgłoszenie sprzedaży samochodu?

    Za brak powiadomienia w ciągu 30 dni od transakcji właściwego wydziału komunikacji o zbyciu może grozić kara w wysokości od 200 do 1000 zł.