Wakacje na czterech kołach, czyli dokąd pojechać samochodem?

wakacje samochodem
opublikowano: 25 czerwca 2015 aktualizacja: 19 października 2020 autor: redakcja

Lato to czas, kiedy planujemy wyjazdy. Warto pomyśleć o urlopie – kilkanaście dni poza pracą i domem sprawi, że oderwiemy się od rzeczywistości i nabierzemy sił na cały rok. Nie masz pomysłu, gdzie wybrać się na wakacje? Jeśli masz samochód, trochę odwagi i ochotę na spontaniczną podróż, to z pewnością objazdówka po Europie będzie dla Ciebie doskonałą metodą na idealny urlop. Dlaczego warto ruszyć przed siebie i zwiedzić nasz kontynent, zatrzymując się w najpiękniejszych europejskich miastach? O tym dzisiaj kilka słów.

Zalety objazdowej podróży po Europie

Tych można wymienić od groma. Po pierwsze w ciągu kilkunastodniowego wyjazdu można zobaczyć kilka krajów i kilkanaście miast, zarówno tych słynących z atrakcji dla turystów, jak i tych mniej znanych, a jednak mających w sobie urok. Jednego dnia można zajadać się croissantem pod wieżą Eiffela, a drugiego zamawiać pizzę w Rzymie. Każdy sam może zaplanować, co chce zobaczyć i ile dni w podróży spędzić. Żadnego programu narzuconego z góry, żadnych obowiązkowych punktów do zaliczenia, po prostu pełna dowolność, spontaniczność i niezależność.

Objazdówka po Europie nie powala cenowo, to wakacje, dzięki którym można dobrze się bawić za grosze. Nocleg? W samochodzie, namiocie albo w tanim motelu. Wyżywienie? Lokalne knajpki kuszą różnorodnością menu. Trzeba się liczyć tylko z wydatkami na paliwo, ale można to rozwiązać, wyjeżdżając ze znajomymi, koszta podzieli się wtedy na kilkoro osób.

Ważną zaletą takiej wyprawy na pewno jest możliwość poznania wielu miejsc i wielu ludzi. To dynamiczna podróż, w trakcie której nie ma miejsca na nudę. To znacznie lepsze niż tylko leżenie plackiem na plaży. A i podczas objazdówki można uwzględnić czas na kąpiel w morzu czy w jeziorze. To tylko niektóre z korzyści, jakie niesie tak spędzony urlop. Jakie są jeszcze? A to już trzeba sprawdzić samemu! 🙂

Barcelona, Londyn czy Paryż? Jak zaplanować objazdowe wakacje?

Spontaniczność spontanicznością, ale jakiś zarys planu warto mieć. Dlatego zanim wsiądziesz w samochód i ruszysz na podbój Europy, koniecznie określ, co chcesz zobaczyć. A to już zależy tylko od Ciebie. Trzeba jednak przy tym myśleć rozsądnie – nie da się w ciągu 7 dni zwiedzić Europy od Szwecji po Hiszpanię. Dlatego koniecznie usiądź z mapą, nakreśl trasę i zaznacz miejsca, w których chcesz się zatrzymać, oceniając ile zajmie Ci w nich pobyt. Oczywiście, nie musisz trzymać się sztywno planu – jeśli po drodze mijasz ciekawe miasteczko albo nieznaną atrakcję turystyczną, to warto się tam zatrzymać. Do samochodu koniecznie zabierz mapy, atlas samochodowy i GPS-a. Wcześniej sprawdź, co w miejscach, w których planujesz pobyt warto zobaczyć, zjeść i gdzie się zatrzymać.

O czym pamiętać, wyjeżdżając podróż?

Jadąc samochodem, nie można zapomnieć o przygotowaniu go do długiej podróży. Nie obejdzie się bez odwiedzin u mechanika i dokonania przeglądu. Trzeba sprawdzić, czy wszystko gra, tak by podczas wyjazdu nic nas nie zaskoczyło. Po drugie, nie obejdzie się bez kwestii formalnych – musisz sprawdzić ważność swojego ubezpieczenia OC, w niektórych krajach Europy wymagana jest także Zielona Karta. Jeśli nie posiadasz wykupionego autocasco albo Assistance, to warto o tym pomyśleć, na pewno przyda się w dłuższej podróży.

Trzeba także ubezpieczyć siebie, wykupując polisę na wyjazd, która pokryje koszty leczenia za granicą, da również ochronę na wypadek nieszczęśliwego wypadku, kradzieży bagażu czy szkody na osobie. Można zakupić ubezpieczenie turystyczne w Signal Iduna (https://wakacyjnapolisa.pl/signal-iduna/), Axa, Allainz, TU Europa, ERV czy Gothaer w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych, nawet nie ruszając się z domu. Na własnym bezpieczeństwie się nie oszczędza, dlatego takie elementy przed podróżą koniecznie trzeba odhaczyć na liście rzeczy do zrobienia. A ubezpieczenie podróży na https://wakacyjnapolisa.pl zagwarantuje pełną ochronę na czas wakacji!

Zwiedzaj Europę samochodem, pamiętaj o ostrożności

Objazdowe wakacje po Europie to doskonały pomysł. Warto chociaż raz spróbować takiego alternatywnego sposobu wypoczywania. Na pewno będą towarzyszyły temu niesamowite emocje, zbierze się również wiele wrażeń i mnóstwo wspomnień. Nie można zapominać jednak o ostrożności. Spontaniczność, ale idąca w parze ze zdrowym rozsądkiem. Zatem – powodzenia i szerokiej drogi!

5/5