Najlepsze 7-osobowe samochody – jakie rodzinne duże auto wybrać? 

Duże rodzinne auto
opublikowano: 29 czerwca 2023 autor: redakcja

Podróż z całą, a do tego liczną rodziną to dla wielu osób dość złożone przedsięwzięcie. Niezależnie od tego, czy taka wyprawa jest krótka, lokalna, czy to kilkudniowy wyjazd w daleką trasę, wymaga niejednokrotnie przemyślanego planu i solidnego przygotowania. Najważniejszym jednak jej elementem, oprócz podróżników oczywiście, jest duże auto rodzinne. Jeśli rodzina jest większa niż standardowe 2 + 2, samochód siedmioosobowy jest zdecydowanie najlepszym wyborem.

Takie auto nie tylko zapewnia komfort podróży, ale też umożliwia zaproponowanie wspólnego przejazdu babci i dziadkowi lub przyjaciołom pociech. W takim samochodzie nawet dla czworonożnych członków rodziny znajdzie się miejsce. Wszyscy razem będą podróżować bezpiecznie i wygodnie.

Jakie auto rodzinne wybrać?

Kryteriów wyboru jest zapewne tak samo wiele, jak kupujących. Dla jednych najważniejsza będzie przestrzeń osobowa, dla innych bagażowa. Wiek i cena samochodu też brane są pod uwagę jako jedne z pierwszych wyróżników auta. Rodzaj paliwa, typ skrzyni biegów, wyposażenie, poziom zapewnianego bezpieczeństwa pasażerów czy w końcu kolor lakieru – to wszystko analizują kupujący, zanim zdecydują się nabyć nowy model auta.

Jakie cechy powinien mieć samochód rodzinny?

Auto rodzinne powinno być przede wszystkim duże, ale nie tylko przez wzgląd na większą liczbę osób, które musi pomieścić. Transportowani będą nie tylko dorośli i nieletni pasażerowie. Zabrać ze sobą należy również całą masę podróżnych „dodatków” – skoro dzieci, to i zabawki oraz wielorakie akcesoria. Każdy rodzic ma świadomość, że bardzo rzadko jest to tylko pluszak, a sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, jeśli zabrać ze sobą trzeba wózek, rowerek czy turystyczne łóżeczko.

Dlatego niezwykle istotny jest typ nadwozia, które zapewni odpowiednią ilość miejsca w przestrzeni auta 7-osobowego. Kombi? SUV? Van? Należy obejrzeć i zmierzyć dokładnie wszystkie, żeby móc zdecydować, w który typ nadwozia najłatwiej będzie się spakować (więcej na: Segmenty i klasy samochodów w Polsce).

Samochód rodzinny siedmioosobowy powinien jednak zapewnić kierowcy i pasażerom nie tylko przestrzeń, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Warto więc sprawdzić wyniki testów antyzderzeniowych, sprawdzić, jak funkcjonują ABS, ASR, ESP, upewnić się, czy wybrany model jest wyposażony w komplet poduszek powietrznych i kurtyny chroniące przed uderzeniem bocznym. W przypadku przewożenia małych dzieci w fotelikach idealnym rozwiązaniem jest system ISOFIX pozwalający przypiąć fotelik do konstrukcji pojazdu.

Przy zakupie auta 7-osobowego liczą się także różnego rodzaju udogodnienia, które usprawnią proces przygotowywania się do podróży i sam przejazd. Przydadzą się uchwyty na kubki, rozkładane stoliki, dodatkowe schowki, indywidualne lampki, złącza USB czy gniazdka, dzięki którym można zapewnić dzieciom rozrywkę w czasie jazdy i uniknąć pytania: „Daleko jeszcze?”. Klimatyzacja jest już praktycznie standardem w każdym samochodzie, ale jeśli będzie wielostrefowa, pozwoli na regulowanie temperatury w poszczególnych partiach samochodu.

Zobacz także: Jaki używany samochód do 15 tys. wybrać?

I w końcu bagażnik – przestrzeń, bez której żadne duże auto rodzinne nie zasługuje na swoją nazwę. Należy zwrócić uwagę na schowki i wnęki, które niepotrzebnie ograniczają jego pojemność. Konieczny jest duży otwór załadunkowy, regularne kształty wnętrza i odpowiednia szerokość bagażnika. Warto sprawdzić, czy nadkola nie zachodzą zbytnio w przestrzeń bagażnika. To może uniemożliwić spakowanie np. wózka albo transport mebelków do dziecinnego pokoju.

7-osobowe auto dla dużej rodziny – 8 popularnych modeli

Dla osoby kupującej samochód 7-osobowy ranking modeli w prasie specjalistycznej powinien być częstą lekturą. Można znaleźć go np. w czasopismach „Motor”, „Autoświat”, „Motosalon” czy „Automoto”. Poniżej kilka propozycji, które najczęściej pojawiały się na takich listach.

Citroen C4 Gran Picasso

Citroën Grand C4 Picasso II
Citroën Grand C4 Picasso II – źródło wikipedia.pl

Samochód rodzinny, który nienagannie zachowuje się na drodze. Duża ilość przeszkleń powoduje, że wnętrze wydaje się bardzo jasne, co znacznie poprawia komfort pasażerów. W standardzie ISOFIX pozwala zamocować aż 3 foteliki. W środku znajdziesz także liczne praktyczne schowki na drobiazgi.

Ford S-Max

Ford S-Max II przed liftingiem
Ford S-Max II przed liftingiem – źródło wikipedia.pl

Samochód rodzinny, który wygląda jak auto sportowe, dzięki zakrzywionemu dachowi. Jednak niestety ogranicza on przestrzeń bagażnika i wysokość samochodu nad trzecim rzędem foteli. Ten model przekonuje za to do siebie klapą bagażnika, którą można otworzyć ruchem stopy pod zderzakiem. Nie musisz choćby odstawiać zakupów, żeby otworzyć bagażnik – to bardzo wygodne.

Nissan Qashqai +2

Nissan Qashqai I po liftingu wersja +2
Nissan Qashqai I po liftingu wersja +2 – źródło wikipedia.pl

Samochód gwarantuje bardzo dobry stosunek ceny do jakości, przez co stanowi jeden z najlepiej sprzedających się nowych samochodów siedmioosobowych. Dodatkowo jest praktyczny i oszczędny. Ma większą niż w innych samochodach przestrzeń nad głowami pasażerów w drugim rzędzie i szersze tylne drzwi. Jednak za to trzeci rząd przewidziany jest dla osób o wzroście maksymalnie 160 cm. Fotele da się ukryć w podłodze bagażnika.

Volkswagen Touran 

Volkswagen Touran I po liftingu
Volkswagen Touran I po liftingu – źródło wikipedia.pl

To minivan z oszczędnym silnikiem i wygodnymi fotelami. Ponadto siedzenia środkowego rzędu są przesuwne, co daje niezwykle praktyczną możliwość przystosowywania przestrzeni do wielkości pasażerów i bagażu. W standardowym wyposażeniu dostępny jest również ISOFIX. Występują wersje z panoramicznym dachem. Do zakupu przekonuje także bardzo przydatny system wykrywający zmęczenia kierowcy oraz filtr alergenowy w trzystrefowej, automatycznej klimatyzacji.

Volkswagen Sharan

Volkswagen Sharan II po liftingu
Volkswagen Sharan II po liftingu – źródło wikipedia.pl

Sharan jest wyposażony w przesuwne drzwi i bagażnik o pojemności ponad 950 litrów. Zużywa niewiele paliwa, ale zapewnia w zamian całkiem przyzwoite osiągi. System automatycznego hamowania po kolizji w standardzie, system Front Assist monitorujący przestrzeń wokół samochodu jako opcja również przekonują do zakupu. Na rynku występują egzemplarze z funkcją masażu w 12-stopniowo regulowanych fotelach.

Volvo XC 90

Volvo XC90 I po liftingu
Volvo XC90 I po liftingu – źródło wikipedia.pl

Ten model Volvo to auto z najwyższej półki. Samochód wyjątkowo bezpieczny i solidnie wykonany, a do tego oszczędny i piękny – ma klasyczny, minimalistyczny design. Uchodzi za najlepiej sprzedający się model Volvo w USA. W 2003 otrzymał tam tytuł North American Car of the Year. Standardowe wyposażenie pojazdu obejmuje 4 poduszki powietrzne, kurtyny gazowe dla trzech rzędów siedzeń, ABS i ES, aktywny układ stabilizacji przechyłowej, DSTC, napinacze pasów bezpieczeństwa oraz wielofunkcyjną kierownicę.

Audi Q7

Audi Q7 I (4L) przed liftingiem
Audi Q7 I (4L) przed liftingiem – źródło wikipedia.pl

To auto rodzinne kojarzące się z prestiżem. Reprezentuje bowiem moc i szybkość. Oferuje naprawdę dynamiczną jazdę, ale również układ stabilizacji przechyłów bocznych, a to przy podróży z dziećmi duży plus. Technologia mild hybrid umożliwia z kolei jazdę ekonomiczną, czyli gwarantuje mniejsze zużycie paliwa. Oferta akcesoriów dodatkowych przyprawia o zawrót głowy.

Dacia Lodgy

To samochód siedmioosobowy w naprawdę rozsądnej cenie – nie zrujnuje domowego budżetu, jednak jakość wykonania nie powala na kolana. Jeśli chodzi o osiągi, to nie jest on w stanie wiele pokazać, ale w podróży z rodziną raczej nie będzie takiej potrzeby. Słowo „lodge”, do którego nawiązuje nazwa, oznacza „domek letniskowy”. To wiele mówi o przestrzeni, jaką zapewnia to spektakularnie duże auto rodzinne. Praktyczność samochodu zdecydowanie wzięła górę nad jego urodą, ale nie można odmówić mu bezpieczeństwa.

Jak wybrać najtańsze ubezpieczenie dla dużego samochodu rodzinnego?

Każdy kierowca ma z pewnością swoje typy i ulubione firmy, ale zanim podejmie spontaniczną decyzję, żeby kupić polisę „tam, gdzie zawsze”, warto sprawdzić, co oferują popularne porównywarki ubezpieczeń. Korzystanie z porównywarek jest intuicyjne. Wystarczy wprowadzić kilka pierwszych informacji dotyczących ubezpieczanego samochodu, a dalej wyszukiwarka poprowadzi już sama, prezentując na koniec kilka oferty kilku towarzystw ubezpieczeniowych.

Może cię zainteresować: Jak sprawdzić zniżki w OC?

Całość procesu odbywa się zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu czy nawet rozmowy z konsultantem. Stosowane w porównywarkach algorytmy sprawdzają wszystkie oferty ubezpieczeniowe w mgnieniu oka. Człowiekowi zajęłoby to kilka dni. Korzystanie z porównywarki jest więc ogromną oszczędnością czasu.

Transakcję ubezpieczeniową za pośrednictwem porównywarek przeprowadzić można w dowolnym miejscu i czasie – są one dostępne 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Nie bez znaczenia jest to, że ubezpieczenie kupione zdalnie można rozwiązać w ciągu 30 dni. Jeśli w tym czasie pojawi się jakaś promocja i znajdzie się lepszą ofertę, można odstąpić od umowy i odzyskać pieniądze bez dodatkowych opłat.

Najważniejszą zaletą porównywarek jest to, że oferują one możliwość zaoszczędzenia naprawdę sporej kwoty. Zdarzają się oferty niższe o połowę od tych, które prezentują agencje ubezpieczeniowe czy centra ubezpieczeń. Dodatkowo kupując polisę przez Internet, uzyskać można specjalną zniżkę.

Czy auta 7-osobowe to idealny wybór dla rodziny?

Podróż we wspólnej przestrzeni nie tylko usprawnia przemieszczanie się, ale może być również elementem integrującym rodzinę. Jazda siedmioosobowym samochodem rodzinnym zapewnia komfort, bezpieczeństwo, możliwość podróżowania z większym bagażem, liczne udogodnienia w postaci standardowego i opcjonalnego wyposażenia samochodu, a przede wszystkim radość z jazdy.

Należy pamiętać, aby przed decyzją o zakupie sprawdzić ranking aut siedmioosobowych w przynajmniej kilku źródłach. To ochroni przed przykrymi niespodziankami lub rozczarowaniem już po zakupie. I nie przepłaci się za ubezpieczenie. Korzystając z porównywarki ubezpieczeń, zaoszczędzić można środki, które warto przeznaczyć na dodatkowe przyjemności w podróży. Niezależnie od tego, czy to będzie krótki kurs do przedszkola, czy zagraniczne wakacje.

Podsumowanie

  • Podróż z dużą rodziną wymaga planowania i przygotowania, a kluczowym elementem jest duże auto rodzinne.
  • Samochód rodzinny powinien być przede wszystkim duży i bezpieczny, zapewniając odpowiednią przestrzeń dla pasażerów i ich rzeczy. Ważne są także systemy bezpieczeństwa, takie jak ABS, ASR, ESP i poduszki powietrzne.
  • Liczą się również udogodnienia w samochodzie, takie jak uchwyty na kubki, rozkładane stoliki, schowki, indywidualne lampki czy złącza USB.
  • Bagażnik samochodu powinien mieć odpowiednią pojemność i być praktyczny w użyciu.
  • Popularne modele samochodów 7-osobowych to m.in. Citroen C4 Grand Picasso, Ford S-Max, Nissan Qashqai+2, Volkswagen Touran, Volkswagen Sharan, Volvo XC90, Audi Q7 i Dacia Lodgy.
  • Najtańsze ubezpieczenie dla dużego samochodu rodzinnego można znaleźć, korzystając z porównywarek ubezpieczeń, które wiążą się z oszczędnością czasu i pieniędzy.
  • Porównywarki umożliwiają zdalne zakupy ubezpieczenia, są dostępne przez całą dobę i prezentują korzystne ceny.
3.3/5

FAQ

  1. Czy bardziej opłaca się kupić nowy, czy używany samochód 7-osobowy?

    W zasadzie zależy to od budżetu kupującego. Samochód nowy ma tę podstawową przewagę nad używanym, że wraz z każdą wersją oferowane są coraz to lepsze dodatki i udogodnienia, które z pewnością ułatwią rodzinną podróż.

  2. Na jakie wyposażenie samochodu rodzinnego zwracać uwagę?

    Jeśli planuje się podróżować z małymi dziećmi, najważniejszym chyba dodatkiem jest ISOFIX. Dzięki niemu zyskuje się spokój o bezpieczeństwo pociech. Podróż większą grupą oznacza dużo bagażu czy też konieczność wożenia większych zakupów. Dlatego automatyczne otwieranie bagażnika może być dla podróżujących prawdziwym błogosławieństwem.

  3. Czy istnieją jakieś specjalne, korzystne oferty na ubezpieczenie auta 7-osobowego?

    Tak, wiele towarzystw ubezpieczeniowych ma w swoich ofertach zniżki dla rodzin, o ile połączy się ubezpieczenie samochodu z innymi polisami. Warto skorzystać najpierw z porównywarki ubezpieczeń, żeby widzieć, ile kosztuje wersja bazowa, zanim zapadnie decyzja o zakupie wersji z dodatkami.