Małe samochody miejskie – jaki model wybrać? TOP 10 propozycji 

Auta Miejskie - jaki samochód do miasta wybrać?
opublikowano: 05 grudnia 2023 autor: redakcja

Ciasne ulice i odwieczny problem z miejscem do zaparkowania to codzienność wielu kierowców mieszkających w dużych aglomeracjach. Jest jednak rozwiązanie. Auto stworzone z myślą o mieszkańcach miast pozwalają na wygodne przemieszczanie się, przewiezienie zakupów czy odebranie dziecka ze szkoły. W jaki model samochodu miejskiego wybrać? Poznaj 10 propozycji! 

W Polsce z roku na rok jest coraz więcej pojazdów, infrastruktura za tym nie nadąża, więc poruszanie się po miastach staje niekomfortowe. Nic więc dziwnego w tym, że wiele osób decyduje się na inwestycję w mały samochód miejski, w którym najważniejsza jest ekonomia, ergonomia oraz styl. 

Auta miejskie – czym się charakteryzują? 

Małe samochody miejskie cechują się kompaktowym rozmiarem, komfortem kierowania i niewiarygodną zwrotnością. Są to modele o niezbyt mocnym silniku. Na próżno szukać w nich też luksusowego wnętrza.  

Najważniejsza jest prostota, zwinność i niezawodność. W miejskiej dżungli radzą sobie doskonale i co ważne, nie spalają dużo paliwa. Większość z nich pali ok. 5/6 litrów na 100 km. Jeśli więc szukasz oszczędności, mały samochód miejski będzie znakomitym wyborem. Współczesne auta miejskie to pełnoprawne pojazdy cieszące się rosnącą popularnością. To często modele nowoczesne, dobrze wyposażone i ciekawe wizualnie.  

W takim pojeździe do poruszania się po mieście nie liczy się prędkość maksymalna, a przede wszystkim mały promień skrętu i dobra widoczność. Warto dodać, że niewielkie silniki to nie tylko oszczędność na paliwie, ale także stawce ubezpieczenia. Same naprawy takich modeli również nie są drogie. Samochód na benzynę bardzo dobrze znosi krótkie dystanse, więc takie auto powinno służyć bez szwanku przez wiele lat. Małe samochody osobowe miejsce mają często trzydrzwiowe nadwozie, chociaż na rynku dostępne są też modele pięciodrzwiowe.  

TOP 10 popularnych małych samochodów miejskich 

Citroën C3 

Citroën C3 - po liftingu
Citroën C3 – po liftingu

To model bardzo oszczędny w codziennym poruszaniu się po mieście. Wybierając go, można liczyć także na odpowiedni komfort z jazdy. Jako kierowca docenisz też zwinność tej maszyny.  

Mały niepozorny Citroen C3 da Ci wiele możliwości w miejskim otoczeniu. Z nim z łatwością odnajdziesz wystarczającą ilość miejsca do zaparkowania na zatłoczonym osiedlu. Ta marka pojazdów przyjęła sobie za priorytet przede wszystkim bezpieczeństwo. Citroen C3 został więc wyposażony między innymi w GPS, sześć poduszek powietrznych oraz przydatne czujniki parkowania. 

Toyota Yaris 

Toyota Yaris 3
Toyota Yaris 3

Kolejna propozycja to Toyota Yaris, czyli dosyć popularny model aut. Czym wyróżnia się ten pojazd? Jest on rozwiązaniem bezawaryjnym o rewelacyjnej dynamice jazdy. Jego wybór wiąże się także z niskimi kosztami utrzymania.  

Toyota Yaris to propozycja ponadczasowa o ładnej sylwetce. Kierowcy doceniają jej funkcjonalne wnętrze, wytrzymały silnik, prostą konstrukcję oraz intuicyjną obsługę. Warto dodać, że ten model jest też dosyć tani w eksploatacji i naprawie. Bez problemu znajdziesz w razie potrzeby wszelkie części zamienne. 

Renault Twingo 

Renault Twingo III - przed liftingiem
Renault Twingo III – przed liftingiem

Funkcjonalny, przestronny Renault Twingo to także dobra propozycja do jazdy po mieście. Jest on dosyć filigranowy, a przy tym prezentuje się naprawdę efektownie. Na rynku znajdziesz ten samochód w szerokiej palecie kolorystycznej i z oryginalnym wykończeniem wnętrza. To bardzo popularny wybór, którego ofert wcale nie brakuje na rynku. Znaleźć można wiele modeli używanych pojazdów w atrakcyjnych cenach. 

Volkswagen Polo V 

Volkswagen Polo V - po liftingu
Volkswagen Polo V – po liftingu

Kolejną propozycją do jazdy po mieście jest Volkswagen Polo V, a zwłaszcza benzynowe jednostki 1,2 i 1,4. Samochód ten ma minimalistyczne wyposażenie i nie zastosowano w nim zbyt dużej ilości elektroniki, co jest jego atutem. Tak samo jak wcześniej wspomniane modele, Volkswagen Polo V to model zwinny i zwrotny. Można śmiało powiedzieć, że jest to propozycja prosta, a zarazem udana, którą się nie rozczarujesz. Idealnie sprawdza się w dużych aglomeracjach. 

Dacia Sandero II 

Dacia Sandero II
Dacia Sandero II

To dobra opcja dla kierowców, którzy chcą zainwestować w niezawodny środek transportu. W wersji Stepway to z pewnością wysokie auto dedykowane do jazdy po miejskiej dżungli. Za kwotę 20 tysięcy nabędziesz model z końca produkcji, a więc z roczników 2014 czy 2015.  

W Dacii Sandero II wykorzystano te same jednostki, które pojawiają się w autach Renault, a więc 1.5 dCi, 0.9 Tce lub 1.2. Sandero w wersji II została wyposażona w wytrzymałe silniki i płynnie pracujące zawieszenie. 

Peugeot 207 

Peugeot 207 - Tył
Peugeot 207

Kolejne małe auta miejskie to model Peugeot 207. Pojazd ten cieszy się ogromnym zainteresowaniem kierowców, przede wszystkim ze względu na niewielkie koszty utrzymania, ale nie tylko.  

Decydując się na to auto, masz pewność, że zdobędziesz do niego niezbędne części zamienne. Nie musisz obawiać się więc nagłą awarią czy usterką. Twój mechanik z łatwością zamówi niezbędne części i je wymieni. Peugeot 207 to niepozorny pojazd o przestronnym wnętrzu. Jego osiągi są porównywalne do innych, znacznie droższych marek. 

Alfa Romeo MiTo 

Alfa Romeo MiTo została zaprojektowana na bazie Fiata Grande Punto. To model tani w serwisowaniu, który pojawia się tylko w 3-drzwiowej wersji nadwoziowej. Jeśli chodzi o silnik, to najmocniejszy, jaki znajdziesz w tym samochodzie, to silnik 8-zaworowy, benzynowy 1,4 l. Ma on 80 KM, co w warunkach miejskich okazuje się całkowicie wystarczające. Co ważne, jednostka jest oszczędna i niewymagająca. Istotne jest także to, że te małe samochody można wyposażyć w instalację LPG. 

Ford Fiesta 

Ford Fiesta VI
Ford Fiesta VI

Ford Fiesta to niewielkie, zgrabne miejskie autko. Ten model pozwala na przyjemne prowadzenie. Wsiadając za jego kierownicę, odczujesz więc samą przyjemność. Jeżeli cenisz sobie silniejsze pojazdy, możesz postawić na wersję sportową, a więc ST czy ST-line.  

Użytkownicy tych samochodów doceniają je ze względuy na bezawaryjne silniki. W jednostkach benzynowych można bez trudu zamontować instalację LPG, ograniczając tym samym koszty poruszania się po mieście. Jeśli szukasz przede wszystkim auta ekonomicznego, rozważ zakup tego z silnikiem diesel  1.4 TDCi albo 1.5 TDCi. Takie maszyny mogą spalać nawet tylko 4 litry na 100 km, co jest naprawdę dobrym wynikiem. Kupując Fiestę, nie będziesz miał także problemów z dostępnością części zamiennych. 

Kia Picanto 

Kia Picanto II
Kia Picanto II

Przedstawiając samochody miejskie, nie można zapomnieć o Kia Picanto. Pojazd stanowi dobre połączenie wydajności, wygody jazdy, dostępnej przestrzeni i atrakcyjnego wyposażenia. Picanto daje kierowcy mnóstwo radości z prowadzenia. Jeździ lekko i płynnie, ponadto pozwala na bezproblemowe parkowanie. 

Toyota Aygo 

Toyota Aygo II - druga generacja
Toyota Aygo II – druga generacja

Ostatnia propozycja z zestawienia to kompaktowe autko w postaci Toyoty Aygo. Model ten zachwyca swoim wyjątkowym designem. W jego wnętrzu znajdziesz też ciekawe wyposażenie. Toyota Aygo to dobrej jakości autko stworzone z myślą do poruszania się po mieście.  

Z pierwszej generacji przeniesiono wszelkie cenione cechy do jeszcze lepiej dopracowanego samochodu drugiej generacji. Toyota Aygo z pewnością może konkurować z innymi pojazdami miejskimi. Jest ceniona zwłaszcza ze względu na swoją wysoką jakość wykonania. 

Jak możesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC auta? 

Zakup każdego samochodu wiąże się z dodatkowym wydatkiem, czyli koniecznością jego ubezpieczenia. Małe samochody miejskie nie są dosyć drogie w utrzymaniu. Wybierając polisę ubezpieczeniową, można często trafić na bardzo korzystne oferty. Niekiedy ceny pomiędzy danymi ubezpieczeniami tego samego pojazdu w kilku firmach mogą się znacznie różnić. 

Jak ubezpieczyć swój niewielki pojazd do jazdy po mieście i nie przepłacić? Warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń. Dzięki niej pokażą Ci się aktualne oferty polis wraz z podanymi kwotami.           

Po zapoznaniu się z nimi bliżej i sprawdzeniu tego, co obejmują, z pewnością znajdziesz dla siebie korzystne ubezpieczenie małego auta miejskiego. Tego rodzaju porównywarki to bardzo praktyczne i wygodne rozwiązania. Korzysta z nich coraz więcej kierowców, poszukujących oszczędności. 

Małe samochody miejskie – o tym warto pamiętać

Chcesz kupić auto do jazdy po mieście? O tym powinieneś pamiętać:

  • Małe samochody miejskie są idealne do poruszania się w zatłoczonych miastach dzięki swojej zwrotności i kompaktowym rozmiarom.
  • Auto do jazdy po mieście wyróżniają się niskim zużyciem paliwa, średnio około 5/6 litrów na 100 km, co sprawia, że są ekonomiczne w użytkowaniu.
  • Najważniejsze cechy tych pojazdów to dobra zwrotność, kompaktowe rozmiary i niska cena.
  • Przy wyborze małego auta miejskiego kluczowe są takie aspekty jak łatwość parkowania, dobra widoczność oraz zwrotność.
  • Wśród popularnych modeli znajdują się m.in. Citroën C3, Toyota Yaris, Renault Twingo, Volkswagen Polo V czy Dacia Sandero II.
  • Eksploatacja tych pojazdów jest często tańsza w porównaniu z większymi autami, a silniki benzynowe (lub coraz częściej elektryczne) dobrze radzą sobie na krótkich trasach, co sprawia, że auta są wytrzymałe.
  • Możesz oszczędzić na ubezpieczeniu przez wybór odpowiedniej oferty, dlatego warto korzystać z porównywarek OC/AC.
  • Mały samochód miejski, taki jak Citroën C3, Toyota Yaris, Renault Twingo łatwo wyposażysz w LPG, a przesz co użytkowanie może być jeszcze mniejsze.
  • Zakup używanego małego auta miejskiego wymaga sprawdzenia historii pojazdu oraz stanu technicznego przed podpisaniem umowy.

Źródła zdjęć:
  • Autorstwa M 93 – Fotografia własna, Attribution, commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10854876
  • Autorstwa M 93, CC BY-SA 3.0 de, commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20376449
  • Autorstwa M 93, CC BY-SA 3.0 de, commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44483664
  • Autorstwa EurovisionNim – Praca własna, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74064110
  • Autorstwa M 93, CC BY-SA 3.0 de, commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25701764
  • Autorstwa M 93 – Praca własna, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4657601
  • Autorstwa OSX – Praca własna, Domena publiczna, commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44976435
  • Autorstwa Thomas doerfer – Praca własna, CC BY 3.0, commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15586276
  • Autorstwa M 93, CC BY-SA 3.0 de, commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44317507
5/5

FAQ

  1. Czym wyróżniają się małe auta miejskie?

    Najlepsze auto miejskie ma kompaktowe rozmiary, jest zwrotne i ekonomiczne, a przy tym pozwala na łatwe parkowanie.

  2. Gdzie kupić dobry samochód miejski?

    Wiele modeli znajdziesz na rynku wtórnym, przeszukując popularne portale ofertowe. Dobre samochody miejskie dostępne są też w salonach samochodowych.

  3. Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu używanego samochodu miejskiego?

    Przed podpisaniem umowy należy sprawdzić historię pojazdu oraz oczywiście, jego stan techniczny.