Jakie ubezpieczenie auta na wypadek kradzieży?

Kradzież samochodu ubezpieczenie
opublikowano: 19 czerwca 2017 aktualizacja: 17 czerwca 2020 autor: redakcja

Po kradzieży auta możesz stracić nie tylko środek lokomocji, ale również spory majątek. Stratę może zrekompensować ubezpieczenie autocasco. Zanim jednak je kupisz, dokładnie przeanalizuj ofertę ubezpieczenia.

Większość kierowców, pomimo, że najbardziej obawia się kradzieży samochodu, podczas zakupu polisy AC skupia się głównie na sposobie likwidacji szkody częściowej i cenie polisy. Niekiedy bagatelizuje lub nawet nie zdaje sobie sprawy z wniesienia do umowy udziału własnego. Jeszcze częściej zgadza się na redukcyjną sumę ubezpieczenia. Tymczasem są to główne powody znacznego obniżenia odszkodowania za skradziony samochód.

Jak kupić najlepsze autocasco kradzieżowe?

Skupianie się na cenie AC jest oczywiście bardzo wskazane, ale trzeba to robić równocześnie z porównaniem zakresu ochrony. Przy AC kradzieżowym, musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  1. Udział własny

Standardowa umowa autocasco zawiera zazwyczaj udział własny, czyli wkład finansowy, który sam musisz wnieść po szkodzie. Może on być wyrażony kwotowo lub procentowo. W praktyce, jeśli np. twoje auto było warte 40000 zł, a udział własny wynosi 20%, po kradzieży otrzymasz od ubezpieczyciela tylko 32000 złotych.

Udział własny możesz znieść (wykupić) podczas zawierania umowy, ale niestety – podniesie to koszt twojej polisy. Rozważ więc, która alternatywa jest dla ciebie korzystniejsza. Podczas poszukiwań najlepszego wariantu ochrony AC nie zapomnij, że udział własny w szkodzie częściowej może być zupełnie inny niż przy szkodzie kradzieżowej (ubezpieczyciele rozgraniczają je w umowie).

     2. Sumę ubezpieczenia

Sprawdź, czy oferowana przez ubezpieczyciela suma ubezpieczenia będzie stała, czy też zmienna. Stała jest w standardzie proponowana tylko dla nowych samochodów. Jeśli twoje auto ma już kilka lub kilkanaście lat, najprawdopodobniej oferta zawiera zmienną sumę. Czym one się różnią? Stała suma ubezpieczenia gwarantuje niezmienność wartości auta. A więc nawet pod koniec okresu ubezpieczenia otrzymasz po kradzieży taką kwotę, jaka została odnotowana w umowie (oczywiście pod warunkiem zniesienia udziału własnego). Przy zmiennej sumie ubezpieczenia towarzystwo ubezpieczeniowe przeliczy wartość auta na dzień zaistnienia szkody (kradzieży) i wypłaci tylko należną z tego tytułu kwotę.

Wprowadzenie stałej sumy ubezpieczenia do umowy autocasco może cię sporo kosztować. Zastanów się więc, jak szybko twój samochód traci na wartości. Zwykle cena starszych aut nie spada tak drastycznie w ciągu roku, jak samochodów nowych.

Inną kwestią jest redukcyjna lub odnawialna suma ubezpieczenia, która może mieć szczególne znaczenie podczas wyliczania wartości odszkodowania po kradzieży auta. Redukcyjna suma oznacza pomniejszenie sumy o każde wypłacone świadczenie. A więc, gdyby np. doszło w jednym roku (okresie ubezpieczenia) najpierw do szkody częściowej, a później kradzieżowej, ubezpieczyciel odejmie od należnej kwoty odszkodowania cały koszt poniesiony na wcześniejszą naprawę samochodu. Odnawialna suma ubezpieczenia zapewnia natomiast wypłatę w pełnej kwocie (wg wartości pojazdu).

     3. Wartość pojazdu

Zwróć szczególną uwagę na wartość pojazdu (czy nie jest zaniżona), jeśli zamierzasz wprowadzić do umowy stałą sumę ubezpieczenia. Wartość umowna będzie wówczas wyznacznikiem należnej kwoty do wypłaty.

Towarzystwa ubezpieczeniowe podczas wyceny auta sugerują się przede wszystkim średnimi cenami, zawartymi w katalogach Eurotax oraz Info-Expert. Tylko w sytuacji, gdy samochód nie można przypisać do żadnego z modeli z listy katalogowej, auto wyceniane jest przez rzeczoznawcę. W praktyce takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko.

Wartość pojazdu możesz podnieść (oczywiście za dopłatą) lub obniżyć w niektórych towarzystwach o kilka procent, ale w rzeczywistości – jeśli zawarłeś umowę autocasco ze zmienną sumą ubezpieczenia, niewiele to pomoże. Po kradzieży auta ubezpieczyciel i tak ponownie wyliczy jego aktualną cenę.

Lepszym (a nawet koniecznym) rozwiązaniem jest zgłoszenie podczas zawierania umowy AC dodatkowego wyposażenia. Często zdarza się, że właściciel pojazdu montuje drogie wyposażenie lub kupuje auto z bogatym wnętrzem, przez co samochód przedstawia dużo większą wartość, niż wynikająca z katalogu.

Pamiętaj, że bez zgłoszenia dodatkowego wyposażenia nie otrzymasz za nie rekompensaty po kradzieży auta.

Ile kosztuje dobre ubezpieczenie AC od kradzieży?

Za pakiet ubezpieczeń OC z AC w najbogatszym wariancie ochrony (bez udziałów własnych i ze stałą sumą ubezpieczenia przyjdzie ci zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Ile dokładnie? To zależy nie tylko od wartości twojego samochodu, ale również twoich danych i historii ubezpieczenia. Znaczenie będzie mieć nawet to, gdzie najczęściej parkujesz (w garażu czy np. na osiedlowej uliczce). Aby przekonać się, która firma zapewni ci najlepszą ochronę za najniższą cenę, porównaj oferty kilkunastu towarzystw za pomocą internetowego kalkulatora OC i AC.

5/5