Ubezpieczenie OC na raty – kiedy i dla kogo?

Raty w ubezpieczeniu OC
opublikowano: 22 maja 2017 aktualizacja: 4 grudnia 2022 autor: redakcja

Oferta OC na kolejny rok przekracza twoje możliwości finansowe? Może warto kupić ubezpieczenie OC na raty? To dobre rozwiązanie, ale pod warunkiem, że dokładnie prześwietlisz propozycje wielu towarzystw.

Niektórzy klienci towarzystw ubezpieczeniowych nie tylko chcą, ale nawet muszą podzielić składkę. Zakup ubezpieczenia na raty często jest jedynym wyjściem z trudnej sytuacji. Jednorazowa opłata to dla nich zbyt duży wydatek. Szczególnie dla młodych kierowców, dla których ceny najtańszego OC sięgają nawet kilku tysięcy złotych.

Czy można wziąć ubezpieczenie OC na raty?

Jak najbardziej. Wprawdzie dla polis rzędu 300-600 zł będzie to nieopłacalne rozwiązanie, ale jest to możliwe.

Większość firm ubezpieczeniowych oferuje możliwość rozłożenia płatności na dwie lub cztery raty.

Te możliwości mogą być ograniczone dla zakupu polisy OC przez Internet.

W jakiej firmie ubezpieczeniowej można kupić OC na raty?

Sprawdziliśmy, które towarzystwa ubezpieczeniowe oferują swoim klientom zakup ubezpieczenia OC na raty.

Towarzystwo ubezpieczenioweLiczba rat
Accredited Europe
Allianz2
Balcia Insurance
Benefia2 lub 4
Beesafe2
Ergo Hestia2 lub 4
Euroins2
Generali2
HDI2 lub 4
mtu242, 4 lub 12
Link42
Proama2
Trasti
TUZ Ubezpieczenia2
Uniqa2
Warta2 lub 4
Wiener2
You Can Drive2, 4 lub 12
Źródło: rankomat.pl

Kiedy warto wziąć ubezpieczenie OC na raty?

Płatność za OC w ratach nie jest dla wszystkich. Firmy wprowadziły taką możliwość, żeby dodatkowo złapać klientów, którzy mogą się wahać przy zakupie, lub przyzwyczajonych od dawna do kupowania OC „na pół roku”. Kiedy warto skorzystać z płatności za ubezpieczenie samochodu w ratach?

Gdy w danym momencie nie stać Cię, żeby zapłacić całość

Raty w OC to rozwiązanie dedykowane osobom w trudnej sytuacji finansowej, które mimo wszystko potrzebują tego samochodu, żeby dojeżdżać np. do pracy. Gdy w konkretnym momencie nie masz tych kilkuset złotych na zapłacenie za polisę OC, rozłożenie płatności na raty i odroczenie jej może być jedynym wyjściem.

Gdy sprzedajesz samochód

Kiedy wystawiasz auto na sprzedaż, nie wiesz, czy kupiec znajdzie się za miesiąc, za dwa czy za rok. Jeśli spodziewasz się szybko zbyć pojazd, zapłacenie całej składki może nie być dla Ciebie opłacalne.

W momencie sprzedaży pojazdu wystarczy, że zgłosisz zbycie do swojego ubezpieczyciela, a pozostałe raty zapłaci kupujący.

Ważne! Opłacenie całej składki za OC z góry może uczynić ofertę sprzedaży Twojego samochodu bardziej atrakcyjną dla kupców. Szczególnie jeśli do końca umowy ubezpieczenia pozostało dużo czasu. Cenę tego ubezpieczenia możesz wrzucić w cenę sprzedaży samochodu i kupujący będzie tego świadom.

OC na raty – na co zwrócić uwagę?

Składkę OC można podzielić na kilka, a nawet kilkanaście części. Ale koniecznie musimy sprawdzić, ile trzeba będzie do niej dopłacić. Zazwyczaj – im więcej rat, tym wyższa cena ostateczna (po zsumowaniu wszystkich płatności).

Oprocentowanie przy sprzedaży ratalnej jest różne i zależy wyłącznie od wybranego towarzystwa. Różnice w poszczególnych ofertach są spore i mogą się wahać w granicach od 8 do nawet 30%. To w rezultacie przekłada się na dopłaty do stawki podstawowej rzędu nawet kilkuset złotych.

Trzeba również pamiętać, żeby najpierw poszukać najtańszych propozycji OC, a dopiero potem sprawdzić możliwości podziału na raty. Im niższa składka, tym niższa zwyżka za rozłożenie na raty.

Ważne! Część towarzystw ubezpieczeniowych oferuje rozłożenie płatności za OC na nieoprocentowane raty. Taką możliwość dla swoich klientów ma bank PKO.

Raty w OC to ryzyko dla ubezpieczycieli?

Podział OC na raty oznacza dla towarzystwa pewne ryzyko. Jeżeli klient nie opłaci składki, ubezpieczyciel (zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych), nadal będzie odpowiedzialny finansowo za szkodę. W związku z tym niektórzy ubezpieczyciele nie chcą dzielić płatności, ewentualnie dopuszczają podział wyłącznie na dwie raty (przy wyższych kwotach – cztery. Na miesięczne raty możemy liczyć głównie w przypadku zakupu autocasco).

Oczywiście towarzystwo ubezpieczeniowe upomni się o zaległą wpłatę. Poza tym może windykować klienta, a jego dane pojawią się np. w Krajowym Rejestrze Dłużników (KRD). Warto także pamiętać, że nieopłacona w całości polisa nie przedłuża się automatycznie na kolejny rok. Natomiast przerwa w ubezpieczeniu, nawet jednodniowa, oznacza nałożenie na właściciela pojazdu kary (przez UFG).

Kto płaci raty za OC po sprzedaży samochodu

Wraz ze sprzedażą samochodu polisa OC „idzie za samochodem” i przechodzi na własność kupującego. To do niego należy opłacenie pozostałych rat za OC zakupionego samochodu.

Sytuacja komplikuje się w momencie, gdy nabywca nie płaci rat. Wówczas znaczenie będzie miało to, czy zbywca zgłosił sprzedaż auta do ubezpieczyciela, czy nie.

Jeśli zgłosił, to kwestie płatności za raty przestają go interesować.

Jeżeli jednak zaniedbał ten obowiązek, to do momentu zgłoszenia zbycia jest współodpowiedzialny za opłacanie rat za samochód.

Co grozi za nieopłacenie rat OC?

Zakup ubezpieczenia na raty jest takim samym zobowiązaniem jak rata kredytu czy pożyczki. Jeśli jej nie zapłacisz, pierwsze, co się stanie, to firma ubezpieczeniowa przyśle Ci łagodne ponaglenie.

Jeżeli je zignorujesz, firma przyśle drugie, mniej łagodne ponaglenie. Gdybyś i to powiadomienie zignorował, ubezpieczyciel ostrzeże Cię przed przekazaniem sprawy do zewnętrznej firmy zajmującej się windykacją należności.

Jeśli miałeś już do czynienia z taką firmą, to wiesz, że będą dzwonić i słać listy do upadłego, aż zapłacisz. Dalsza opieszałość zaskutkuje dwiema rzeczami:

  1. Oddanie sprawy do komornika, który ostatecznie wejdzie Ci na konto.
  2. Wzrost wierzytelności, bo do zaległości dojdą jeszcze koszty firmy windykacyjnej, egzekucji komorniczej, sądowe.

Dodatkowo Twój dług może trafić na giełdę długów, a Ty zostaniesz wpisany do Krajowego Rejestru Długów.

Ważne! Przy zawieraniu polisy OC, podaj aktualne dane adresowe i telefon. Twój agent ubezpieczeniowy będzie próbował się z Tobą skontaktować w sprawie uregulowania należności, a powiadomienia listowne przyjdą na adres wskazany na wniosku jako adres do korespondencji. Tłumaczenia, że monity do Ciebie nie dotarły nie stanowią usprawiedliwienia ani dla ubezpieczyciela, ani dla Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Windykacja to nie jedyna konsekwencja zaniedbania w płaceniu rat.

Na koniec ochrony ubezpieczenia towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek wznowić polisę OC automatycznie na kolejny rok, o ile ubezpieczony nie złożył wypowiedzenia OC najpóźniej na dzień przed końcem.

Ale jeśli nie opłacisz polisy OC w całości (np. nie zapłacisz jednej raty), firma nie wznowi ubezpieczenia.

Idąc dalej, jeżeli firma nie wznowi ubezpieczenia, a Ty nie kupisz polisy OC gdzie indziej, powstanie przerwa w ciągłości OC i zapłacisz karę za brak OC. Jej wysokość to dwie minimalne płace brutto za przerwę ponad 14 dni dla samochodu osobowego.

W tej sytuacji tłumaczenie „Nie miałem akurat pieniędzy” nie wystarczy, żeby Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny umorzył karę.

4/5

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC na raty

  1. Czy można wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC na raty?

    Tak, w przypadkach określonych ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, czyli:
    - na koniec okresu ubezpieczenia,
    - w przypadku podwójnego OC,
    - po zakupie pojazdu na mocy art. 31 Ustawy.

  2. Czy można rozłożyć na raty ubezpieczenie OC, AC, Assistance i NNW?

    To zależy od firmy, ale najczęściej tak. Może zdarzyć się sytuacja, że te mniejsze ryzyka, jak assistance i NNW zostaną opłacone w pierwszej racie w całości, a pozostałe, czyli OC i AC będą rozłożone na raty po równo.

  3. Ile jest czasu na opłacenie ubezpieczenia?

    Jeżeli płacisz gotówką lub kartą przy zawieraniu umowy, to musisz zapłacić od razu. W przypadku płatności przelewem, termin płatności możesz ustalić z agentem ubezpieczeniowym, lub wskazać w formularzu online. Przy płatnościach za polisę online niekiedy możesz skorzystać z odroczonej płatności np. dzięki systemowi PayPo. Opłacenie polisy OC lub raty kilka dni po terminie najczęściej nie skutkuje sankcjami.