Gdzie najlepiej kupić używany samochód? Poradnik

Kupno używanego samochodu - Opel
opublikowano: 31 maja 2023 autor: redakcja

Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego trzeba wówczas zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, aby wszystko przebiegło bezpiecznie i bezproblemowo. Używane samochody często są o wiele tańsze od nowych modeli, dlatego wiele osób decyduje się właśnie transakcje na rynku wtórnym. Warto wiedzieć, gdzie najlepiej kupić auto używane i o czym pamiętać przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży

Kupno używanego samochodu od osoby prywatnej  

Planując zakup używanego samochodu, możesz szukać ofert wśród ogłoszeń osób prywatnych. To popularne i często stosowane rozwiązanie. Warto zaznaczyć, że „osoba prywatna” to taka, która przez jakiś czas użytkowała samochód i teraz chce go sprzedać. Zakup tego typu jest postrzegany za bezpieczny, ponieważ pojazd będzie prawdopodobnie zadbany i w dobrym stanie technicznym. 

W każdym przypadku można w miarę dokładnie prześledzić historię pojazdu. Najlepiej nabyć samochód od osoby prywatnej, jeśli jest jego pierwszym właścicielem. W przeciwnym razie nie można mieć pewności, że źródło jego pochodzenia jest zaufane. Oczywiście decydując się na zakup od osoby prywatnej nie należy rezygnować ze szczegółowego przeglądu auta w sprawdzonym warsztacie.  

Może cię zainteresować: Jak sprawdzić stan techniczny auta przed zakupem?

Ogłoszenia dotyczące samochodów sprzedawanych przez osoby prywatne publikowane są na różnych portalach internetowych. Korzystając z wygodnych wyszukiwarek, można zaznaczyć, jakie auto chce się kupić, w jakim budżecie oraz z jakim wyposażeniem.  

Po zweryfikowaniu ogłoszenia należy udać się na oględziny, podczas których warto zwrócić uwagę na takie kwestie, jak m.in. ślady korozji, oświetlenie zewnętrzne pojazdu, stan tarcz hamulcowych, stan silnika oraz ogólną zgodność z opisem przedstawionym w ogłoszeniu. Jeśli istnieje taka możliwość, dobrze jest zdecydować się na jazdę próbną.  

Zalety zakupu samochodu u osoby prywatnej  

Wady zakupu samochodu u osoby prywatnej  

niższa cena niż w skupie 

niepewny stan samochodu  

możliwość negocjacji ceny 

dostępność tylko konkretnych modeli 

możliwość sprawdzenia historii pojazdu 

brak możliwości uzyskania kredytu czy innej formy pomocy finansowej 

Zakup u handlarza a u osoby prywatnej 

Zakup samochodu od osoby prywatnej a od handlarza to nie to samo. Warto zaznaczyć, że handlarz to osoba, która zajmuje się sprzedażą samochodów na podstawie umowy cywilno-prawnej. Z kolei osoba prywatna to po prostu wcześniejszy użytkownik auta, który chce się go pozbyć. Każde z tych rozwiązań ma zarówno zalety, jak i wady. 

Osoba prywatna nie zajmuje się masową sprzedażą samochodów, ale oferuje jeden konkretny model. Ponadto przy takim zakupie można się upewnić, jak sprawował się samochód i czy przechodził jakieś poważne usterki.  

Używany samochód kupiony w komisie autoryzowanego dealera 

Kolejnym rozwiązaniem jest zakup używanego samochodu w komisie u autoryzowanego dealera. Takie rozwiązanie wzbudza najwięcej zaufania. Klienci mają gwarancję bezpieczeństwa, jednak muszą zapłacić nieco więcej niż w innych punktach sprzedaży pojazdów z drugiej ręki.  

Zaletą zakupu w komisie autoryzowanego dealera jest to, że auta, które tam trafiają bardzo często mają dość krótką historię użytkowania. Nierzadko pojazdy trafiają do komisu po użytkowaniu przez pierwszego właściciela, a co za tym idzie, jeśli po zakupie okaże się, że stan pojazdu jest niezgodny z tym co zostało określone w umowie, można zgłosić reklamacje do konkretnej osoby.  

Zalety zakupu samochodu w komisie u autoryzowanego dealera 

Wady zakupu samochodu w komisie u autoryzowanego dealera 

stosunkowo nowe auta 

wysokie ceny samochodów  

gwarancja i bezpieczeństwo 

mniejsza możliwość negocjacji 

możliwość skorzystania z kredytu 

wybór samochodów tylko kilku marek  

Kupno używanego auta z komisu 

Często używane samochody kupuje się komisach, które działają praktycznie w każdym mieście. Komisy nie są jednak sobie równe, mają niepewną historię i często wątpliwe zasady działania. Przy odrobinie szczęścia można trafić na naprawdę ciekawe oferty samochodów w dobrym stanie i atrakcyjnej cenie. Może się jednak zdarzyć, że mimo zapewnień sprzedawcy auto okaże się trefnym zakupem w zawyżonej cenie, a do tego z naprawdę dużym przebiegiem i nieciekawą historią.  

Przy zakupie samochodu w komisie zatem trzeba dobrze sprawdzić sprzedającego, opinie na jego temat, a także zasady działania. Warto też dopytać o to, co robić i do kogo zgłaszać ewentualne problemy z samochodem. Obowiązkowa jest również dokładna lektura treści umowy oraz weryfikacja wszystkich niezbędnych dokumentów.  

Zalety zakupu samochodu w komisie  

Wady zakupu samochodu w komisie  

bardzo duży wybór 

ryzyko nieznanej i niepewnej historii pojazdów 

możliwość uzyskania wsparcia kredytowego  

ryzyko trafienia na auta w bardzo złym stanie 

atrakcyjne ceny  

problem z pociągnięciem komisu do odpowiedzialności prawnej w razie problemów  

Giełda samochodowa 

Jeszcze innym rozwiązaniem jest zakup auta na giełdzie samochodowej. Kiedyś była to bardzo popularna i chętnie wybierana opcja. Można tam było znaleźć wymarzone modele samochodów. Dzisiaj sytuacja jest trochę inna.  

Na giełdzie często można znaleźć praktycznie wszystko, ale ciężko o dobre auto. Jeśli jednak to się uda, można je nabyć praktycznie od ręki bez żadnych problemów. Niestety często trudno jest zweryfikować historię takiego pojazdu. 

Zalety zakupu samochodu na giełdzie  

Wady zakupu samochodu na giełdzie 

możliwość dokładnego obejrzenia samochodu 

bardzo mały wybór  

klimat dawnych lat 

niepewna historia  

możliwa negocjacja cen  

  

Używany samochód z licytacji komorniczej 

Używany pojazd można też kupić poprzez licytację komorniczą. Takie rozwiązanie nie jest jednak zbyt popularne. Zwykle w taki sposób samochody kupują zawodowi handlarze, którzy nie boją się ryzyka. Przy odrobinie szczęścia można w ten sposób znaleźć naprawdę dobry jakościowo samochód w atrakcyjnej cenie. Jednak zanim przystąpi się do negocjacji danego pojazdu, należy dokładnie go obejrzeć i określić, jaka jest jego obiektywna wartość.  

Duża zaletą zakupu używanego samochodu z licytacji komorniczej jest fakt, że auta nie są w żaden sposób obciążone. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że nabywając auto w ten sposób trzeba od razu wpłacić za nie określoną kwotę. 

Zalety zakupu samochodu na licytacji komorniczej  

Wady zakupu samochodu na licytacji komorniczej  

atrakcyjne ceny 

brak możliwości dokładnego obejrzenia samochodu i dobycia jazdy próbnej 

pewność, że auto nie jest w żaden sposób obciążone  

konieczność zapłaty od ręki określonej kwoty  

  

mały wybór samochodów 

Sprowadzenie auta zza granicy

Ostatnim rozwiązaniem, o jakim warto pamiętać, jest sprowadzenie używanego samochodu z zagranicy. Jeśli dobrze się poszuka, taki proceder może być o wiele bardziej opłacalny niż zakup auta w komisie czy np. na giełdzie. Jednak zasadniczym minusem jest konieczność dopełnienia dużej ilości formalności.  

Zobacz także: Ile kosztuje sprowadzenie auta z Niemiec?

Na zagranicznym rynku można znaleźć samochody w naprawdę dobrym stanie, z dokładną historią i w atrakcyjnych cenach. Aby nie męczyć się samodzielnie ze wszystkimi formalnościami, można skorzystać z pomocy zaufanego pośrednika, który zna się na tego typu przypadkach i wie, jak bezpiecznie znaleźć i sprowadzić wybrany model do Polski. 

Zalety sprowadzenia samochodu zza granicy  

Wady sprowadzenia samochodu zza granicy  

możliwość znalezienia auta w bardzo dobrym stanie 

wyższy koszt poprzez dodatkowe opłaty związane ze sprowadzeniem auta 

atrakcyjne ceny samochodów  

duża ilość formalności 

szeroki wybór modeli  

konieczność znajomości języka oraz obowiązujących przepisów  

Skąd wziąć potrzebne pieniądze?

Znalezienie samochodu na sprzedaż w interesującej cenie nie stanowi obecnie żadnego problemu. Większy problem na pewno jest z tym, że czasami samochód trzeba mieć na „już”, a środków w portfelu brak. Do tego dochodzą jeszcze koszty przerejestrowania samochodu oraz zakupu odpowiedniego ubezpieczenia, bez którego nie można jeździć. Jednak i na to są odpowiednie sposoby. Przede wszystkim bank. To tam powinniśmy kierować kroki w poszukiwaniu bezpiecznej gotówki. Czasem może się jednak zdarzyć, że bank odmówi pieniędzy, a tedy warto zapytać najbliższych znajomych i przyjaciół, czy nie mogliby nas wesprzeć.

Ostatecznością może jeszcze być skorzystanie z porównywarki szybkich pożyczek, np. http://sowafinansowa.pl/ i wzięcie kredytu na krótki okres. Warto też przed decyzją zapoznać się z opiniami o poszczególnych firmach (http://sowafinansowa.pl/rankingi-i-opinie/). Przed wzięciem tego typu kredytu warto się jednak poważnie nad nim zastanowić i mieć pewność, że pieniądze będzie można oddać w terminie.

Gdzie najlepiej kupić używany samochód? Najważniejsze informacje

  • Zakup używanego samochodu od osoby prywatnej wiąże się z możliwością wynegocjowania dobrych cen, jednak nigdy nie można mieć pewności, kto wcześniej był właścicielem samochodu oraz jaka była jego historia.
  • Skorzystanie z usług komisu autoryzowanego dealera jest uznawane za najbezpieczniejsze rozwiązanie. Pojazdy tam oferowane zwykle są stosunkowo nowe i w dobrym stanie. Komis daje gwarancję, dzięki czemu można mieć pewność, że po zakupie nowego właściciela nie spotkają żadne niemiłe niespodzianki związane z ukrytymi wadami.
  • Zakup samochodu w komisie wiąże się z dużym ryzykiem. W pierwszej kolejności trzeba znaleźć zaufanego sprzedawcę, który oferuje dobre warunki. Przy odrobinie szczęścia można trafić na naprawdę korzystne oferty, a czasem na auta w bardzo złym stanie w zawyżonej cenie. Giełda samochodów kiedyś była cenionym źródłem zakupu. Aktualnie istnieje bardzo mała szansa, żeby znaleźć tam samochody warte uwagi w dobrym stanie.
  • Mało popularne jest kupowanie używanych samochodów na licytacji komorniczej. Mając jednak odwagę i wiedzę, jak się za to zabrać, można znaleźć naprawdę interesujące modele, które na pewno nie są w żaden sposób obciążone.
  • Ostatnią możliwością jest sprowadzanie używanych pojazdów z zagranicy. W ten sposób można trafić na naprawdę atrakcyjne oferty, jednak trzeba się liczyć z koniecznością dopełnienia wielu formalności, a czasem dodatkowymi opłatami związanymi z wynagrodzeniem pośrednika.
2.2/5

FAQ

  1. Gdzie najlepiej kupić używany samochód?

    Każda metoda zakupu używanego samochodu wiąże się z różnymi zaletami i wadami. Najbezpieczniejsze i najbardziej rekomendowane jest jednak skorzystanie z usług komisu autoryzowanego dealera. 

  2. Gdzie można znaleźć samochody w najniższych cenach? 

    Używane auta w najniższych cenach zwykle są oferowane przez lokalne komisy.

  3. O czym pamiętać, kupując używany samochód?

    Kupując używany samochód, przede wszystkim trzeba się zapoznać z jego historią, a także dokładnie sprawdzić jego stan faktyczny. Dobrze jest wybrać się na jazdę próbną oraz dokładnie przeczytać umowę i przeanalizować wszelkie dokumenty.

  4. Co powinno wzbudzić niepokój podczas czytania ofert sprzedaży używanych samochodów?

    Przede wszystkim niepokój powinien wzbudzić brak najważniejszych informacji w treści ogłoszenia, lakoniczne opisy, które nie wnoszą nic konkretnego czy np. brak wyjaśnienia, dlaczego cena danego samochodu jest podejrzanie niska.